Oyun bağımlıları için özel tedavi merkezi

25 milyon kişinin internet bağımlısı olduğu tahmin edilen Çin’de video oyunlarına bağımlı olanlar için özel tedavi merkezi açıldı. 60 günlük kampta 9 yaşındaki ‘hasta’ bile var


Çin’de gençler arasında hızla yayılan video oyunları bağımlılığına karşı tedbirler artırılıyor. Ülkede son olarak Guangdong eyaletinde özel bir tedavi merkezi açıldı. Guangzhou Baiyun Hastanesi bünyesinde hizmet veren merkezde oyun bağımlıları için özel tedavi süreçleri uygulanıyor. 60 gün boyunca sıkı bir kampa alınan gençlere fiziksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra psikolojik destek de sağlanıyor. Gençler taburcu olduktan sonraki ilk 3 ay ‘oyundan temiz’ kalabilirlerse 150 dolar ödül kazanıyor. Sonraki üç ay boyunca daha video oyunlarından uzak durmayı başarmaları halinde bir 75 dolarlık ödülün daha sahibi oluyorlar.

37.9 MİLYAR DOLARLIK PİYASA

Hastane yetkilileri ilk aşamada 17 video oyunu bağımlısının tedavi için başvurduğunu belirtti. Kampa alınanların en küçüğünün 9 yaşında en büyüğünün ise 27’sinde olduğu açıklandı.  Çin’de 25 milyon kişinin internet bağımlısı olduğu tahmin ediliyor. Çin’de yapılan farklı bir araştırmaya göre ise ülkedeki gençlerin yüzde 18’sinde video oyunlarına bağımlılık tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Bu gençlerin gün içinde en az 5 saat boyunca oyun oynadıkları biliniyor. Çin 37.9 milyar dolar ile dünyanın en büyük video oyunu piyasasına sahip.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir