Önce Wuhan şimdi de Pekin’deki denizürünleri pazarı  

Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da Huanan Denizürünleri Pazarı salgının kaynağı olarak görülmüştü. Şimdi de başkent Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda virüs kümesi oluştu


Dünyada Kovid-19 virüsünün ilk merkezi olan Wuhan kenti ve içinde bulunduğu Hubei eyaletinde yaşananların benzerinin bu kez başkent Pekin’de ortaya çıkmasından endişe ediliyor. Hatırlanacağı üzere Kovid-19 Wuhan’da ilk olarak denizürünleri pazarında saptandı. Huanan Denizürünleri Pazarı salgının kaynağı olarak görülmüştü. Şimdi de başkent Pekin’deki bir denizürünleri pazarından dolayı virüs kümesi oluştu. Pekin’deki Xinfadi Pazarı kapatıldı. Pazar ile bağlantılı olan 45 kişi asemptomatik çıktı. Birçok yerde gıda pazarları kapatılıyor.

 

NEDEN BU PAZARLARDA VİRÜS ÇIKIYOR?

 

Bu pazarlarda sadece denizürünleri satılmıyor. Kırmızı ve beyaz etler de satılıyor. Virologlara göre bu pazarlar nemli, yani koronavirüs için uygun yaşam alanı var. İkinci neden kalabalık. Pekin’deki yeni vakaların birinci şüphelisi ithal somonlar gösteriliyor. Ama diğer ürünler ya da tezgahlar da şüpheli. Öte yandan Hangzhou’da da somon satan marketler inceleme altında. Çin’deki birçok süpermarkette somon satışları yaşananlardan sonra durduruldu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir