‘Nüfus artmıyor’ paniği

Evet! Başlık doğru. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de nüfusun artmamasına karşı tedbirlere alınmaya başlandı


‘Kıtlık olacak’ endişesi ve ‘ülkenin kalkınma hamlesi’ kapsamında 30 yılı aşkın bir süre ‘tek çocuk politikası’ uygulayan Çin’de bu yasağın 2016 yılında kaldırılmasına rağmen ülke nüfusunda beklenen artık gerçekleşmiyor. Dolayısıyla 1.4 milyarı bulan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de son zamanda ‘nüfus artmıyor’ paniği yaşanıyor.

BEBEK İSTEMİYORLAR

Açıklanan son rakamlara göre son iki yıldır ülke nüfusunda yeni doğan sayısı azalıyor. Geçen yıl 15.23 milyon olan yeni doğan sayısı 2017 yılında ise 17 milyon civarındaydı. Bu yıl için de Chongqing, Weifang, Shandong gibi bölgelerde yapılan nüfus sayımlarında doğum oranlarının düşmeye devam ettiği belirlendi. Yapılan araştırmalara göre tek çocuğa sahip olan Çinli aileler, ikinci çocukları dünyaya getirme konusunda isteksiz. Bunun en önemli gerekçelerinden biri ekonomik kaygılar oluyor. Uzmanlar yeni doğum oranlarının önümüzdeki yıllarda da düşmesini bekliyor. Doğumlar azalırken, ülkedeki yaşlı nüfusun oranı da her geçen gün artıyor. Bu durumun işgücüne getireceği olumsuz etkileri de ortadan kaldırmak için ülkenin birçok bölgesinde ailelerin ikinci çocuklarını dünyaya getirmeli için çeşitli teşvikler uygulanıyor.

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir