Not kaygısı, gençlerde saç dökülmesine sebep oldu

Gelecek kaygısı taşıyan Çinli gençlerde saç dökülmelerinin meydana gelmesi ülkede tartışmalara yol açtı


Yoğun ve stresli iş yaşantılarıyla bilinen Çin halkının başı saç dökülmesiyle dertte. Ülkede son dönemde yaşanan saç dökülmeleri, birçok kişiyi düşündürmeye başladı. Son olarak 13 yaşındaki Çinli bir genç kızın aldığı kötü notlar sonrasında yaşadığı saç ve kirpik dökülmesi, ebeveynlerin çocuklar üzerindeki baskısı fazla mı? sorusunu gündeme getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Guangzhou’daki Sun Yat-sen Üniversitesi’ne hastanede dermatolog olan Shi Ge, Shi, son yıllarda saç dökülmesinin artmasıyla birlikte, kendisine tedavi olmaya gelen genç insan sayısının çoğaldığını söyledi.

YÜZDE 68’İNİN OKUL ÇAĞINDA DÖKÜLÜYOR

47 bin kişinin katıldığı Çin’in sosyal paylaşım sitesi Weibo’da yapılan ankete göre, yüzde 68’lik kısmın okula giderken ciddi saç dökülmesi yaşadığını açıklandı. Katılımcıların yüzde 22’si ise saç dökülmesini kariyerine başladıktan sonra fark ettiklerini söylerken, sadece yüzde 5’i orta yaşlara girdikten sonra olduğunu söyledi. Ocak ayında China Youth Daily tarafından yapılan ve 1.900 kişiden oluşan bir diğer ankete göre ise, 18 ila 35 yaş arası kişilerin yüzde 64.1’inin uzun ve düzensiz çalışma saatleri, uykusuzluk ve zihinsel stres nedeniyle saç dökülmesi yaşadığı belirtildi. 2017’de Alibaba grubunun sağlık birimi AliHealth tarafından yayımlanan araştırmada da, 1990’larda doğan Çin halkının yüzde 36.1’inin, 1980’lerde doğanların ise yüzde 38.5’nin saç dökülmesi yaşadığı tespit edildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir