Mide kanserinde umut veren gelişme

Çin’de bulunan Sun Yat-sen Üniversitesi’ne bağlı bilim insanlarının geliştirdiği bir yapay zekanın mide ve bağırsak kanserinin teşhisinde doktorlara kesin veriler sunduğu kaydedildi


Uluslararası yayın yapan Lancet Oncology dergisinde yayınlanan bir yazıda mide ve bağırsak kanserinde umut veren bir gelişme okuyuculara duyuruldu. Bilim dergisindeki detaylara göre Çin’in Guangzhou kentinde bulunan Sun Yat-sen Üniversitesi uzmanları tarafından bir yapay zeka geliştirildi. Bu yapay zeka ile donatılmış sistemin mide ve bağırsak kanserinin teşhisinde doktorlara kesin veriler sunduğu kaydedildi.

ERKEN TEŞHİS OLACAK

Klinik bulguları değerlendirerek bir sonuca vardığı kaydedilen yapay zekanın böylece mide ve bağırsak kanserinin teşhisinde kesin sonuçlar sunduğu belirtildi. Bu gelişme sayesinde söz konusu kanser türlerinden dolayı küresel çaptaki ölümlerin azaltılabileceği vurgulandı. Mevcut yöntemlerle mide ve bağırsak kanseri tümörlerinin teşhisinin ancak çok ileri seviyelerde mümkün olduğuna dikkat çeken araştırmacılar dolayısıyla birçok tedavide de geç kalındığının altını çizdi. Yeni yapay zekanın erken teşhisi sayesinde de mide ve bağırsak kanserlerinden erken ölümlerin önüne geçilebileceği belirtildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir