Kovid-19’a erkekler daha çok yakalanıyor

Çin, Güney Kore, İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya… Tüm ülkelerde erkeklerin Kovid-19’a yakalanma oranları hem daha yüksek, hem de erkelerde ölüm kadınlara göre daha fazla


Kovid-19 virüsünün gençlere oranla yaşlılara daha fazla zarar verdiği biliniyor. Virüs aynı zamanda erkeklere de kadınlara göre daha fazla zarar veriyor. Erkekler, kadınlara oranla hem Kovid-19’a daha fazla yakalanıyor. Erkeklerde ölüm oranı da kadınlara göre daha yüksek oluyor. Bu durum ilk Çin’de ortaya çıktı. Ama Güney Kore, Fransa, Almanya, İran, İtalya ve İspanya… Hepsinde de tekrarlandı.

SİGARA OLABİLİR

Çin’de örneğin erkeklerde ölüm oranı %2.8. Kadınlarda ise %1.7. Ya da İtalya’da ölenlerin %71’i erkekler. İspanya’da ölen erkekler kadınlardan iki kat fazla. Peki neden erkekler daha çok ölüyor? Bunun henüz net bir cevabı yok. Ama sigara olabilir. Sigara içerken ellerin sürekli dudaklara götürülmesi de önemli bir faktör olabilir. Diğer bir neden de el yıkamamak olabilir.

BİYOLOJİK OLABİLİR

Bazı uzmanlara göre ise sigara ve el yıkamamak kültüre göre değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla evrensel şekilde erkeklerin daha çok ölmesi biyolojik nedenlerle açıklanabilir. Bu erkeklerin sindirim-bağışıklık sisteminin bu virüse dayanaklı olmadığını gösteriyor. Hepatit C ve HIV virüslerinde de böyle.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir