‘Kovid-19 on yıllardır aramızdaydı’

İngiliz-ABD-Avustralyalı araştırma ekibi: Kovid-19 virüsü WWuhan’da ilk saptanmadan çok önce insanlara bulaşmış olabilir


Dünya, 2020 yılının başından bu yana yeni tip koronavirüs salgını olan Kovid-19’a karşı mücadele ile boğuşuyor. Salgın ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde saptandı. Ancak Çinli uzmanlar bir süredir “Virüsün ilk önce Çin’de saptanması, kaynağının Çin olduğu anlamına gelmiyor” açıklamaları yapıyor. Çinli uzmanların açıklamalarına benzer çalışmalar da geliyor.

MUTASYONA YENİ UĞRADI

Uluslararası bir ekip de Kovid-19 virüsünü inceledi. İngiltere, ABD ve Avustralya’dan uzmanların ortak çalışması Nature Medicine dergisinde yayınlandı. Araştırmayı Scripps Research Institute’den Kristian Andersen, Edinburg Üniversitesi’nden Andrew Rambaut, Columbia Üniversitesi’nden Ian Lipkin, Sidney Üniversitesi’nden Edward Holmes ve Tulane Üniversitesi’nden Robert Garry yaptı. İngiliz-ABD-Avustralyalı araştırma ekibi “Kovid-19 virüsü Wuhan’da ilk saptanmadan çok önce insanlara bulaşmış olabilir” sonucuna vardı. Nature Medicine’da yayınlanan araştırmaya göre virüs on yıllar önce insanlara bulaşmıştı. Mutasyona uğrayıp ölümcül olması yeni olabilir. Daha önce İtalyan Prof. Giuseppe Remuzzi de virüsün Wuhan’dan önce Avrupa’da olabileceğini söylemişti.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir