Kovid-19 hakkında kayıp halkalar

Dünya 11 Mart’tan beri pandeminin pençesinde. Ama hala Kovid-19 virüsü hakkında bir sürü bilinmeyen var


Bilim insanları “Uzun süredir Kovid-19 gibi salgın bekliyorduk” diyor. Ama hala Kovid hakkında bir sürü bilinmeyen var. Kaynağı örneği. Hala tam olarak salgının nereden başladığı bilinmiyor. “Wuhan’daki denizürünleri pazarından yayıldı” denmişti. Ama Kovid patojeni pazarda bulunamadı. Yani ilk başladığı yer bilinmiyor.

İNSANA TAŞIYAN MUAMMA

Kovid-19’un kaynağı yarasalar. Ama insana aktaran ne bilinmiyor. Uzmanlar bir aracıdan bahsediyor. Salgının durdurulması için ara taşıyıcılar çok kritik. “Pangolinler” dendi ama doğrulanamadı. SARS’ı yarasadan insana aktaran misk kedisiydi. Ya da MERS ‘i yarasadan aktaran develerdi.

İLK KİME BULAŞTI

Bilim dünyasının belki de cevabını bulamayacağı Kovid-19 ile ilgili bir diğer kayıp halka virüsün ilk kime bulaştığı. Ne Çin ne de diğer ülkeler Kovid’in ilk bulaştığı kişiyi bulamadı. Ebola’da ilk hasta Kongo’da ağaçtaki yarasa yuvasıyla oynayan bir çocuktu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir