“Kovid-19 damlacıkları 4 metreye kadar yayılıyor”

Çinli uzmanlar Wuhan’daki hastaneyi inceledi. Çıkan sonuçlara göre Kovid-19 virüsü taşıyan hastaların yaydığı hava damlacıkları 4 metreye kadar yayılıyor


Çinli araştırmacılar, Wuhan Huoshenshan Hastanesi’ni inceledi. Kovid-19 hastalarından öksürme-hapşırma yolu ile yayılan damlacıkların havada 4 metre yayıldığı saptandı. Daha önce hava damlacıklarının 2 metreden yayıldığı saptanmıştı. Hastanede ayrıca bilgisayar faresi, kapı kolu ve çöp kutusu gibi çok temas edilen yerlerde yüksek oranda virüs bulundu.

2.5 KİŞİ DEĞİL, 5.7 KİŞİ

Los Alamos National Laboratory uzmanları Wuhan’daki ilk yayılmayı inceledi. Buna göre Kovid-19 virüsü bir kişiden 2.5 kişiye değil ortalama 5.7 kişiye bulaştı. Araştırmacılar, “Salgının yayılmasının durması için de ya aşı bulunmalı ya da %82’ye virüs bulaşmalı” tezini de ileri sürdü.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir