Kötü kokan gül bağırsak kanserinden koruyor

Soğan, sarımsak, pırasa familyasının bağırsak kanserine karşı koruyucu gücü kanıtlandı. Sarımsağın anavatanı olan Çin’de yapılan araştırmaya göre alyum bitkilerini her gün düzenli olarak tüketmek gerekiyor


7 bin yıldır sofralarımızda olan sarımsağın anavatanı olarak Asya kabul ediliyor. Bu noktada da karşımıza Çin çıkıyor. Çin’de üretilen sarımsağın dünya genelinde alıcısı çok oluyor. Halihazırda dünya genelinde her yıl yaklaşık 30 milyon ton sarımsak üretiliyor. Bu üretimin yüzde 80’ini de Çin tedarik ediyor. Çin’den Avrupa Birliği üyesi ülkelerine sarımsak kaçakçılığı bile yapılıyor. Bunun nedeni İspanya, Fransa, Bulgaristan, İtalya ve Romanya gibi sarımsak üretici ülkeleri korumak adına Avrupa Birliği, Çin’den getirilen sarımsaklara yüzde 9.8 gümrük vergisi uyguluyor. Ancak Avrupa’da birçok kişi anavatanı olduğu için Çin sarımsağına hücum ediyor. Kaçakçılar da Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç’e gemilerle getirdikleri milyonlarca euro’luk sarımsakları ardından yasa dışı yollarla Avrupa ülkelerine sokuyor.

HER GÜN YARIM SOĞAN YENMELİ 

Sarımsağın faydalarına baktığımızda keşke her yasa dışı kaçak ürün bu kadar faydalı olsa diyorsunuz. Kalbe, tansiyona, cilde ve hatta son araştırmalara göre kansere bile iyi geliyor. Çin Tıp Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan çalışmalar kapsamında bin 666 kadın ve erkek incelendi. Deneklerin yemek yeme alışkanlıkları ile kanser bağlantıları karşılaştırıldı. Buna göre her gün 49 ile 74 gram arasında soğan yiyenlerin bağırsak kanserine yakalanma riskleri diğerlerine oranla yüzde 79 oranında daha düşük oluyor. 

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir