Koronavirüse karşı Almanya’dan aşı, Japonya’dan ilaç müjdesi

Kovid-19 pandemi salgını dünyaya bela olmaya devam ediyor. Alman ilaç firması aşının sonbaharda hazır olabileceğini söylerken, Japonya’da yıllardır kullanılan bir ilacın da Kovid-19’a karşı etkili olduğu saptandı


Çin’de başlayıp dünyaya yayılan Kovid-19 salgını dünyanın başına bela olmaya devam ediyor. Avustralya Başbakanı “100 yılda bir görülecek kriz” açıklamasını yaptı. Almanya’da ise Curevac isimli ilaç firması Kovid-19’a karşı aşının sonbaharda hazır olabileceğini duyurdu. Dün de ABD’de aşı ilk kez bir insanda test edilmeye başlanmıştı. Öte yandan Çinli araştırmacılar Japonya tarafından geliştirilen grip ilacı Favipiravir’in coronavirüs tedavisinde etkili olduğunu klinik çalışmalarla kanıtladıklarını açıkladı. İlacın Kovid-19’un iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği kanıtlandı.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI İŞE YARAMIYOR

2002 yılındaki SARS virüsünü bulan ve şimdi de Kovid-19 ile mücadele ekibinin başı olan Çinli Doktor Zhong Nanshan ise İngiltere’de uygulanması gündemde olan halka virüsün bulaşmasına izin verilmesini öngören ‘Sürü bağışıklığı’ hakkında konuştu. Doktor Zhong, “İşe yaramayabilir. İyileşen ömür boyu bağışıklılık kazanacak diye bir durum yok En önemli şey aşı” dedi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir