Koronavirüs sıcaklık ve nemde yüzeylerde farklı yaşıyor

Uzmanlar 6 kenti inceledi. Sonuçlarda koronavirüsün sıcaklık ve nemli ortamlara göre daha farklı yaşam süreleri oluyor


Physics of Fluids’te yayımlanan araştırmaya göre Kovid-19 damlacıkları sıcaklık ve neme göre farklı yaşıyor. Uzmanlar 6 kenti inceledi: New York, Chicago, Los Angeles, Miami, Sidney ve Singapur Sonuçlara göre sıcak yerde damlacıklar yüzeyde daha çabuk yok oluyor. Nemli ortamlarda ise virüsün yüzeylerde yaşama süresi uzuyor.

KORONA EN ÇOK İLK BAŞLARDA BULAŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nden “Kovid-19 hastalarının kendilerini iyi hissetmemeye başladıkları an en bulaşıcı dönem. Hafif semptomları olan kişiler 8-9 güne kadar bulaşıcı virüs taşıyor. Ağır hastalar için bu süre çok daha uzun olabilir…” uyarısı geldi.

ÇİN’DEN UYDU CEVABI

ABD’de bulunan Harvard ile Boston Üniversiteleri, özel ticari uydulardan Wuhan’daki hastane otoparklarını inceledi Buna göre 2019 sonbaharında araç trafiği yoğunlaştı. Örneğin araştırmaya göre; 10 Ekim 2018: Tianyou Hastanesi 171 araç Bir yıl sonra: 285 araç saptandı. Çin’den bugün cevap geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Harvard’ın uydu araştırmasının “tamamen yüzeysel saçmalıktan ibaret olduğunu” söyledi. Scrippt Research Translational Institute uzmanları da Harvard’ın araştırmasını “dolaylı ve özensiz” olarak tanımladı.

WUHAN ELÇİLİĞİ KRİZİ

ABD’nin Çin Büyükelçisi Terry Branstad, Wuhan’daki ABD elçiliğinin çok yakında yeniden hizmet vermeye başlayacağını aktardı. Çinli internet kullanıcıları ise; bu duruma tepki göstererek, “ABD elçiliği, Kovid mücadelesine zarar verecek” tepkisini verdi.

ÇİN’DE SON KOVİD BİLANÇOSU

Çin basınına göre ülkede son 24 saatte virüsten ölen yok. 3 yeni vaka var; hepsi yurtdışından gelenler. 5 yeni asemptomatik vaka saptandı. Ülkede toplam 55 aktif #kovid19 vakası kaldı. Ülkede amaç; aşı bulunana kadar yerel bulaşmayı en azda tutmak.

ÇİN’DE İKİNCİ DALGA ENDİŞESİ

Salgın Hastalıkları Önleme Direktörü Gao Fu, “Bütün Çin nüfusu hala riskli. Dolayısıyla ikinci dalga tehdidi var” dedi. Çin’de #Wuhan ‘ın da bulunduğu Hubei eyaletinde #COVID ölüm oranı %5.9 olarak açıklandı. Diğer eyaletlerde %0.98.

WUHAN’DA KOVID-19 ZAFERİ İLAN EDİLDİ

Wuhan ‘da kentin tamamına yapılan nükleik testlerin ardından 300 asemptomatik vaka saptandı. Global Times’a konuşan Salgını Önleme Merkezi Direktörü Wu Zunyou, “Wuhan artık güvenli. Sonuçlar ‘zafer’ demek. Yaşayan virüs kalmadı” dedi.

PANGOLİNLERE KORUMA KALKANI

Alternatif Çin Tıbbı’nda ilaç yapımında kullanılan pangolinler yasa ile koruma altına alındı. Nesilleri tükenme tehdidi altında olan pangolinler artık ilaçlarda kullanılmayacak. Pangolinlerin Kovid’i yarasadan insanlara taşıyan ara tür olduğu da düşünülüyordu.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir