Koronavirüs salgını hakkında bilinmesi gerekenler

Haftalardır devam eden salgın nedeniyle ciddi bir bilgi kirliliği var. Neler işe yarıyor? Virüsün bulaştığı herkes ölüyor mu? Aşı ne zaman? Maske koruyor mu? Salgın hakkında bilinmesi gerekenleri derledik…


İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını olan Kovid-19 hakkında sosyal medya ağlarında çok fazla bilgi kirliliği dönüyor. Uzmanlar tarafından virüs hakkında yapılan son açıklamaları derledik

AŞI GELECEK YIL

Aşılar virüslerin orijinalinden yapılıyor. Kovid-19’a karşı birçok aşı hayvanlarda test ediliyor. Yıl sonunda insanlarda test umuluyor. Aşı en iyi ihtimal ile gelecek yıl piyasada olacak. Şu an anti-viral ilaçlar kullanıyor, ama hangileri işe yarıyor bilinmiyor. 44 bin Kovid-19 hastası üzerinde yapılan araştırmaya göre Vakaların yüzde 81’i hafif,  yüzde 14’ü ciddi seviyede, yüzde 5’i kritik aşamadı ve vakaların yüzde 1 ile yüzde 2 virüsten ölüyor. Çinli uzmanlar: “Salgın, Nisan’da Wuhan ‘da kontrol altına alınacak” diyor. Dünya Sağlık Örgütü ise “Salgın Çin dışında daha hızlı yayılıyor, ancak vakaların büyük kısmı hafif. Her yıl grip sezonunda dünyada 400 bin kişi ölüyor. Ayrıca SARS, MERS, Ebola da Kovid-19’dan çok daha ölümcüldü. Kovid-19 hala kontrol edilebilir seviyede” diyor. Çin’de şimdiye kadar taburcu olan en yaşlı kişi 98 yaşındaki kişi oldu.

VİRÜS MİTLERİ

-İnsan yapımı değil
-Sarımsak yemek işe yaramıyor
-C Vitamini işe yaramıyor
-Maske takmak korumuyor
-Hatta maske doğru kullanılmazsa virüs riskini artırıyor
-Kargo paketlerinden bulaşmıyor
-Virüsü her kapan ölmüyor
-El kurutma makineleri virüsü öldürmüyor

DİĞER 3 VİRÜS NASIL BİTTİ

-Ebola: 2014’te başladı. Küresel ortak tepki geliştirildi. Bu sayede durduruldu. 2018’de geri geldiğinde ise 2014’teki tecrübelerden tedavi geliştirilmişti.
-SARS: 2002’de başladı. Haziran 2003’te iyi hijyen sayesinde (el yıkamak gibi) ve havalar ısınınca bitti. Ayrıca bağışıklık kazanılmıştı.
-H1N1: 2009’da pandemiğe dönüştü. Şimdi sezonsal grip kaldı. Havalar ısınınca bitiyor

MUTASYONA UĞRUYOR

Dünya Sağlık Örgütü, “Kovid-19, sezonsal gripten daha ciddi hastalıklara neden oluyor. Bunun nedeni koronavirüsün yeni olması. Kimsenin bağışıklılığı yok” açıklaması yaptı. Çinli uzmanlar ise “Kovid-19, muhtemelen iki değişken mutasyona uğradı. L-cov daha tehlikeli, daha bulaşıcı RaptiyeS-cov daha hafif” değerlendirmesinde bulundu. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer birçok uzmanın yaptığı açıklamalara göre ise Kovid-19’a karşı en iyi korunma yöntemi elleri düzenli şekilde yıkamak ve mümkün olduğu sürece ellerle yüzü tutmamak gerekiyor.

ÇOCUKLARDA TAŞIYICILIK ÇOK DÜŞÜK

Şu ana kadar Kovid-19’dan dolayı 0-9 yaş arası ölen çocuk yok.
Avustralyalı uzmanlar: Örneklere bakıldığında çocukların taşıyıcılığının çok düşük olduğu görülüyor. Uzmanlar: Çocuklar virüsü hafif atlatıyor O kadar hafif ki semptomlar bile gözükmüyor.

İLK HASTA KİM

Çinli uzananlar Kovid-19 bulaşan ilk hastayı bulamıyor. 77 ülkeye sıçrayan virüsün bir kişinden yayıldığı düşünülüyor. 11 bin ölüme neden olan Ebola, Gine’de ağaçta oynarken yarasa yuvasından virüsü kapan 2 yaşındaki bir çocuktan yayılmıştı.

SARS VE AIDS KOMBİNASYONU

Pekin Hastanesi yetkilileri Kovid-19’un ilk kez bulaştığı kişilerin sinir sistemlerine de ciddi zararlar verdiğini saptadı. Çinli uzmanlar ayrıca virüs taşıyan kişilerin idrar ve dışkılarında da virüs buldu. Bu nedenle virüsün kanalizasyonlar aracılığıyla hava yolundan yayılmasından endişe ediliyor. Çinli uzmanlar daha önce de “Kovid-19, SARS ve AIDS kombinasyonu gibi aynı anda akciğer ve sindirim sistemini çökertiyor” açıklamasını yapmıştı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir