Koronavirüs aşısı hayvanlarda test edilmeye başlandı

Çin koronavirüse çare aramaya devam ediyor. Prof. Gabriel Leung’ un yaptığı açıklamalara göre dünyanın yüzde 60’ını tehdit eden ve ölen kişi sayısının 1009’ a ulaştığı salgınla ilgili bugün bir yeni gelişme daha ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucunda bulunan yeni tedavi yöntemi aşı, hayvanlar üzerinde deneniyor.


mRNA adı verilen koronavirüs aşısı, Şanghay merkezli Tongji Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Stermirna Theraputics şirketi tarafından ortak çalışma ile geliştirildi. Geliştirilen aşı heyecan yaratsa da Çin Hasta Kontrol ve Korunma Merkezi yaptığı açıklamada ‘’ Aşının erken bir safhada olduğunu, insanlar üzerinde denenmek için hazır olmadığını ’’ belirtti. Koronavirüsten ölenlerin sayısı 1009’a ulaşırken virüsün bulaştığı kişi sayısı da 42 bin 638’e ulaştı. 187 bin 518 kişi ise gözlem altında.

İLK DENEK FARE

Belirtilen rapora göre fareler üzerinde test yapılması, bir aday aşının sadece ilk taramasıdır. Bundan sonra insan üzerinde yapılacak çalışmalarda aşının güvenliğini sağlamak için maymun gibi daha büyük hayvanlar üzerinde testler yapılması bekleniyor.

DÜNYANIN YÜZDE 60’I TEHLİKEDE

Guardian gazetesine konuşan Hong Kong Üniversitesi Profesörlerinden Gabriel Leung: Birçok uzman virüsün bir kişiden 2.5 kişiye bulaşabileceğini söylüyor. Eğer ülkeler Çin’in aldığı önlemleri almazsa koronavirüsü dünya nüfusunun yüzde 60’ına bulaşabilir.

ÇİN DIŞINDAKİ VAKALAR

Avustralya:15

Kanada: 7

Fransa: 6

Almanya: 14

Hindistan: 3

İtalya, Singapu: 3

Japonya: 162

Malezya:17

Filipinler:3

Rusya,İspanya: 2

G.Kore: 27

Sri Lanka, İsveç,Nepal,Finlandiya,Belçika,Kamboçya: 1

Tayland: 32

BAE: 7

İngiltere: 4

ABD: 12

Vietnam: 13

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir