Gözleri görmeyenlere özel bisküvi üretildi

Çin’deki üniversite öğrencileri, görme engelliler için atıştırmalık bisküvi icat etti. Bisküvilerin üzerinde ne tür lezzetler bulunduğunu belirten Braille alfabesi bulunurken, ambalajdaki ses tanıtım sistemi ürün hakkında ayrıntılı bilgi veriyor


Çin’in Chongqing eyaletinde bulunan Southwest Üniversitesi’nde araştırmalar gerçekleştiren bir grup öğrenci, gözleri görmeyenler için atıştırmalık bisküvi icat etti. Bisküvinin üzerinde bulunan Braille alfabesi sayesinde görme engelliler, içerisinde ne tür maddelerin olduğunu kolayca anlayabiliyor. Ayrıca bu sayede görme engelliler, bisküviler arasındaki lezzet farklarını kolayca fark edebiliyor.

AMBALAJDA SESLİ TANITIM

Üretilen atıştırmalığın en dikkat çeken kısmı ise ambalajda bulunan ses tanıtım sistemi oldu. Bu ses tanıtımı sayesinde gözleri görmeyenler, ürün hakkında en ince ayrıntısına kadar detaylı bilgilere sahip olabilecek. Şimdilik test aşamasında olan ürünün, ilerleyen günlerde tüm ülkeye yayılması bekleniyor.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir