Jilin’deki vakalar Wuhan’dan farklı

Çin’in Jilin ve Heilongjiang eyaletlerindeki Kovid-19 vakalarının Wuhan kentinde görülen vakalardan farklı olduğu belirlendi


Çin’in Wuhan kenti dünyada Kovid-19 salgınının ilk merkeziydi. Wuhan’da salgın kontrol altına alındı. Ancak Çin’de şimdilerde gözler özellikle Jilin eyaletinde. Ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’dan dolayı ölüm yok. Hepsi Jilin eyaletinde olmak üzere 4 yeni yerel bulaşma var. İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde de yine 1 ithal vaka var. Ülke genelinde 9’u kritik olmak üzere 87 aktif vaka bulunuyor.

İKİNCİ MERKEZ JİLİN Mİ

Çin’de Jilin eyaletinin Kovşd-19’un yeni merkezi olmasından korkuluyor. Eyalette 8 Mayıs’tan beri yerel bulaşan vaka sayısı 133’e yükseldi. Jilin’de gözler özellikle Shulan kentinde. Uzmanlara göre Jilin’deki vakalar Wuhan’dan farklı. Rusya ve Kuzey Kore sınırlarında olan Jilin ile Heilongjiang eyaletlerindeki vakaların karakterleri farklı çıktı. Bu iki eyaletteki vakalar Rusya’daki Kovid-19 özelliğine benziyor. Buradaki vakaların kuluçka süresi daha uzun çıktı. Klinik semptomları farklı. Ateş yok. Halsizlik var. Semptom olmadığı için virüs aile içinde hızla yayılıyor. Çin’in kuzeydoğusundaki bu iki eyalette ayrıca koronavirüsün daha uzun süre kaldığı belirlendi. Wuhan ve Hubei eyaletinde nükleik asit testleri en uzun iki hafta sonra negatif geliyordu. Jilin ve Heilongjiang eyaletlerinde ise bu sürenin daha uzun olduğu belirtildi. Bu iki eyalette 100 milyondan fazla kişiye kısmi karantina uygulanıyor.

VİRÜSLER VE MUTASYON

1918/İspanyol gribi: 3 dalga yaşandı. Mart’ta ilk dalga. Yıl sonunda ikinci dalga: Virüs mutasyona uğramıştı ve daha güçlüydü. ABD’de örneğin; ikinci dalgada daha fazla ölüm yaşandı. 1919: Üçüncü dalga yıl ortasına kadar sürdü. 1920: Salgın bitti. Virüs kaldı.

İKİNCİ DALGA KRİTERİ

Virüslerin mutasyonlarla zamanla zayıfladığı düşünülüyor. Bağışıklık oluşuyor. Virüs yaşaması için canlı bir organizma bulamıyor. Böylece daha az ölümcül oluyor. 2006 yapılan bir araştırmaya göre influenza A virüsünün yol açtığı tüm vakalar, İspanyol gribinin türevleri. DSÖ “Kovid hep kalabilir” demişti. İkinci dalga için sayı kriteri yok. Ancak Alman DW ajansındaki habere göre 100 bin kişiye düşen vaka sayısının 50’yi bulması deniliyor. DSÖ “İkinci dalgada önemli olan yeni virüs kümeleri hemen saptanıp anında bölgesel müdahale edilmeli. Böylece yeni salgın oluşmaz” diyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir