İyileştikten sonra yine pozitif çıkan Kovid vakaları hakkında 2 seçenek

Çinli bilim insanları Kovid-19’u yendikten sonra nükleik asit testlerinde yeniden pozitif çıkanlarla ilgili 2 seçenek açıkladı


Çin’de son 24 saat içinde Kovid-19’dan ölüm yok. Ülke içinde bulaşan yeni vaka yok. Son 24 saatte yurtdışından gelen 2 vaka var. 23’ü kritik 295 aktif Kovid vakası kaldı. Salgının ilk merkezi olan Çin’de tüm ülkedeki risk seviyesi ‘düşük’e indirildi. Ülke içinde son 4 gündür bulaşma kaydedilmiyor. 22 gündür virüsten ölen yok. Ülke genelinde aktif Kovid vaka sayısı 295. Wuhan’da durumu kritik olan hiç Kovid hastası yok. Hubei’de 33 gündür yeni vaka yok. Çin’de Kovid-19 vakaları ile temas kurup yakın sağlık gözetimi altında tutulanların sayısı 7,000’in altına düştü.

30 KİŞİ YİNE POZİTİF ÇIKTI

Çinli uzmanlar iki seçenek var; Bu kişilerde virüs ömürboyu pozitif kalacak. Ya da ikinci seçenek; Bu kişiler ölümcül virüsü yendi. Çinli uzmanlar ayrıca “Kovid-19’un yeniden pozitif çıkanların tedaviye ihtiyaçları olmuyor. Ayrıca virüsü bu kez bulaştırmıyorlar” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nden de yeniden pozitif çıkanların aslında virüsü yeniden kapmadıklarına dair bir açıklama geldi.

67 KAT FAZLA VAKA OLURDU

Çinli, ABD’li ve İngiliz uzmanların Nature’daki araştırmasına göre eğer Çin Wuhan’ı kilitlemeseydi, erken karantina uygulamasıydı ve toplu alanları kapatmasaydı ülkedeki Kovid-19 vakaları 7.7 milyon olacaktı. Diğer taraftan önlemler bir hafta önce alınsaydı da vakalar %66az olacaktı. Araştırmada Çin’in aldığı önlemlerle de dünyaya salgına karşı hazırlanması için yeteri kadar zaman kazandırdı.

KOVİD-19 İŞ GÖÇÜ 

Çin’de taşradan 26.03 milyon kişi işçi iş aramak için şehirlere göç etti. Bir önceki ay ile karşılaştırıldığında göçmen çalışanların sayısı 11.83 milyon arttı. Çin yerel yönetimlere ilave borçlanma hakkı verdi. İlave 140.89 milyar dolar tahvil ihraç edebilecek.

MUTASYONDA DA AYRILDILAR 

Kovid-19 ile ilgili birçok konuda ayrışan Çin ve ABD, virüsün mutasyonu ile ilgili de ayrı düştü. ABD’li uzmanlar: “Virüs müdahale dayanıklı oluyor” derken, Çinli uzmanlar: “Virüsteki mevcut mutasyon aşı çalışmalarını etkilemeyecek” dedi.

BEDEN EĞİTİMİ DERSİNDE ÖLÜMLER

Çin’in Hainan eyaletindeki okullarda maske düzenlemesi yapıldı. Beden Eğitimi derslerinde maskeleri ile koşarken birçok öğrencinin öldüğü bildirildi. Bunun üzerine eyalette artık öğrenciler Beden Eğitimi derslerinde maske takmayacak. Çin’de dün de çocukların boğulma risklerine karşılık N95 maskelerini sürekli takmamaları gerektiği açıklanmıştı.

UMUT VEREN HABERLER

Çinli PiCoVacc şirketi; Kovid-19 aşı testinde maymunlarda başarı sağladık.
İtalyan Takis Biotech: Aşı testinde farelerde başarı sağladık.
ABD Arizona Üniversitesi: SARS’taki gibi Kovid-19’da da ortadan kaybolma mutasyonu var. Virüs zayıflıyor olabilir.

ÇİN VE İKİNCİ DALGA

Çin; Kovid-19’u ilk etapta 3E ile durdurdu; Erken teşhis Erken takip Erken tedavi. İkinci dalgaya karşı ise Asemptomatikler saptanıyor. Kontaktları ile birlikte karantinaya alınıyor. Ayrıca QR Kodu uygulaması devrede. Yurtdışından gelenler karantinaya alınıyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir