İlk ikinci faz aşı testi Çin’de yapılıyor

Dünyanın dört bir yanında Kovid-19’a karşı aşı çalışmaları sürüyor. İlk ikinci faz aşı testi ise Çin’de başladı


Çin’de son 24 saatte 89 yeni Kovid-19 vakası daha saptandı. Çin basınındaki bilgilere göre yeni vakaların 86’sı yurtdışından gelenler oldu. 54 asemptomatik vaka daha tespit edildi. Son 24 saatte Kovid-19’dan ölen ise hiç yok. Ülkede toplamda ölümler 3,341. Toplam vaka: 82,249. Toplam vaka: 77,738.

HASTA KALMADI

Wuhan’da ise koronavirüs için yapılan Leishenshan Hastanesi’nde artık hiç hasta kalmadı. Hastanedeki son 4 yoğun bakım hastası da başka bir hastaneye sevkedildi. İki haftada inşa edilen hastanede 67 günde 2,011 hasta tedavi edildi, 1900’ü iyileşip taburcu oldu.

AŞI UMUDU

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde 120 bilim insanının Kovid-19’a karşı aşı geliştirdiğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasında ayrıca “Koronaya karşı 70 aşı çalışması var. Üç tanesi umut verici” ifadelerine de yer verildi. İkisi insanlar üzerinde test edilmeye başladı. lki Beijing Teknoloji Enstitüsü ve Hong Kong CanSino Biologics şirketi tarafından yürütülüyor. Diğer iki aşı ABD’de geliştiriliyor. Çin basınındaki bilgilere göre ise ikinci faz aşı testi dünyada ilk önce Çin’de başladı. Buna göre CanSino Biologics Inc 500 gönüllü üzerinde ikinci faz testlere başladı.

WUHAN ‘DA TRAFİK SEVİNCİ

Çin televizyonu CGTN’nin haberine göre Wuhan’da 76 gün sonra taksiler yeniden mesaiye başladı. QR Kodu; yeşil renk (sağlıklı) olanlar taksileri kullanabiliyor. Taksi şoförü; “Wuhan’da trafik yeniden sıkışmaya başlıyor, bunu görmek bizi mutlu ediyor” diyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir