İlk aşılar kullanılmaya başlandı

Çin’de dört aşının temmuz ayından bu yana acil durumlar için kullanım onayı aldığı ortaya çıktı. Sağlık personeli ve orduda denenen aşının yavaş yavaş yaygınlaştırılmasına başlanacak


Sinovac Biotech şirketinin koronavirüs aşısı CoronaVac, Çin’de tıp personeli gibi yüksek riskli grupları aşılama programının bir parçası olarak temmuz ayında acil kullanım için onaylandı. Devlete ait ilaç devi China National Pharmaceutical Group’un (Sinopharm) bir birimi olan China National Biotec Group (CNBG), sosyal medya platformu WeChat’te bir koronavirüs aşısı adayı için acil kullanım onayı aldığını söyledi.

SONBAHARDA KULLANIM ARTACAK

Faz 3 klinik denemelerinde iki aşı adayı bulunan CNBG, hangi aşılarının acil kullanım için onaylandığını söylemedi. Çin, Temmuz ayından bu yana yüksek riskli gruplara deneysel koronavirüs aşıları veriyor ve bir sağlık yetkilisi, geçen hafta yayınlanan bir röportajda, yetkililerin sonbahar ve kış aylarında olası salgınları önlemek için acil durum kullanım programını yavaş yavaş genişletmeyi düşünebileceklerini söyledi. Çin, acil kullanım programı kapsamında yüksek riskli kişilere hangi aşıların verildiğini ve kaç kişinin aşı olduğu konusunda çok az ayrıntı verdi.

SEKİZ AŞININ DÖRDÜ ÇİN’DE

Acil durum kullanım programından önce, denizaşırı seyahat eden devlet firmalarındaki çalışanların CNBG tarafından geliştirilen iki aşıdan birini almalarına izin verildiği, Çin ordusunun da CanSino Biologics’in aşı adayının kullanımını onayladığını bildirildi. Koronavirüse karşı yedi aşı dünya çapında son deneme aşamalarında ve bunların dördü Çin’de. Ancak hiçbir aşı, güvenli ve etkili olduğunu kanıtlayan denemelerin son aşamasını henüz geçmedi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çocukları hücreye attılar hapse girdiler

Çocukların internet ve oyun bağımlılığını azaltmaya çalışan Çin 12 yıldır bu sorunu bir ruhsal bozukluk olarak tanımladı ve önlemler alıyor. Ancak bazı tedavi merkezleri işi abartarak çocukları 10 gün hücreye kilitledi. İşletmeciler şu anda kendileri hapiste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir