İlk Alzheimer ilacına onay çıktı

Çin’de bulunan Ocean Üniversitesi, Şanghay Green Valley Pharmaceutical Company ve Materia Medica Şanghay Enstitüsü tarafından geliştirilen Alzheimer ilacının piyasaya çıkmasına izin verildi


Çinli bilim insanlarının Alzheimer hastalığına karşı geliştirdiği için milyonlara umut oldu. Son 20 yıl içinde dünya genelinde geliştirilen ilk Alzheimer ilacını olan GV-971, aynı zamanda tamamen Çin’de üretilip piyasaya çıkacak ilk ilaç olacak. Yosunlardan geliştirilen ilacın arkasında ise Çin’de bulunan Ocean Üniversitesi, Şanghay Green Valley Pharmaceutical Company ve Materia Medica Şanghay Enstitüsü var GV-971 isimli ilacın, Çin Ulusal Tıp Ürünleri Yönetmeliği’nden onay aldığı ve çok yakında raflarda olacağı kaydedildi. İlacın hastalığının ileri safhalara geçmeden tedavide etkili olduğu duyuruldu.

İLK İLAÇ 7 KASIM’DA

Şanghay Green Valley Pharmaceutical Company Lu Songtao, ilk ilacın 7 Kasım’da piyasada olacağı ancak yılsonuna kadar 2 milyon hastaya ulaşacak kadar ilacı tedarik edeceklerini açıkladı. Söz konusu ilacın küresel çapta satılması için de ABD’de onaylanma sürecine yakında başvurulacağı bildirildi. Çin’de şimdilerde 10 milyon olan Alzheimer hastasının (dünya genelindeki Alzheimer hastalarının yüzde 10’una tekabül ediyor) sayısının 2050 yılında 40 milyona ulaşması bekleniyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Önce Wuhan şimdi de Pekin’deki denizürünleri pazarı  

Kovid-19’un ilk merkezi olan Wuhan’da Huanan Denizürünleri Pazarı salgının kaynağı olarak görülmüştü. Şimdi de başkent Pekin’deki Xinfadi Pazarı’nda virüs kümesi oluştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir