Her yerde uyuyorlar

Düzenli bir şekilde yeterli uykunun sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Çinliler ise uykuya olan düşkünlükleri ile tanınıyor


Eğer bir gün yolunuz Çin’e düşerse yol kenarında, spor aletlerinin üzerinde ya da bir kamyonun altındaki gölgede kestirenleri görürseniz hiç şaşırmayın. Çinliler her yerde uyku moduna geçmeleri ile ünlü. Aslında düzenli bir şekilde her gün yeterli uyumanın sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Az ya da fazla uyumanın ise sağlığa zararları birçok farklı araştırma ile kanıtlandı. Örneğin Çin’de yapılan bir araştırmaya göre az ya da aşırı uyumak vücuda sigara içmek, egzersiz yapmamak ya da çok fazla yemek gibi olumsuz etkiler yapıyor. Bu nedenle uzmanlar 8 saatlik uykunun önemine dikkat çekiyor.

FENOMEN OLMUŞTU

Öte yandan Çin’in Chongqing kentindeki metroda sıra dışı bir teknik ile uykuya dalan bir kadının görüntüleri ülkedeki sosyal medya ağlarında büyük ilgi gördü. İsminin Yang olduğu açıklanan kadın, tren yolculuğu sırasında rahat bir şekilde uyuyabilmek için örtüsünü adeta baş hamağı haline dönüştürdü. Çin’in Twitter’ı kabul edilen Weibo’da milyonlarca kullanıcı Yang isimli kadını ‘yaratıcı’ bulurken, bazı internet kullanıcıları ise kadının uyku şeklinin can güvenliğini riski atabileceğine dikkat çekti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir