Genetiği değiştirilmiş pirinç masada

Çin’de bir üniversite en çok tüketilen ürünlerden biri olan pirincin genleri ile oynadı. Verimliliği düşüren gen baskılanarak pirinç üretimi daha fazla yapılacak


Dünyanın en büyük gen laboratuvarlarının bulunduğu Çin bu alanda da ilginç çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Son olarak Nancing Ziraat Üniversitesi uzmanları yeni bir tür pirinç geliştirdi. Genetiği değiştirilmiş yeni tür pirincin bakteriyel hastalıklara direnç gösterdiği, üstelik veriminin de hiç düşmediği kaydedildi. Yeni tür pirince HIP ismi verildi. Yeni tür, “gen ifadesi” adı verilen, genlerin organizmada belirli bir işlevi yerine getiren protein yapılarına dönüştüğü süreçlerin bazıları kuvvetlendirilip bazıları baskılanacak ortaya çıkarıldı. 

VERİMLİLİĞİ DÜŞÜREN GEN BASKILANDI

Bu kapsamda bilim adamları, “Ideal Bitki Mimarisi1” (IPA1) adını verdikleri yüksek verim işlevini yerine getiren bir bitkisel genin ifadesini artırıp, “mikroRNA-156” (miR-156) adı verilen bakteri direnci işlevini yerine getirirken verimliliği düşüren bir başka bitkisel geni baskıladı. 

PİRİNÇ TÜKETİMİ HAKKINDA

  • Küresel kalori alımının yüzde 20’den fazlası pirinçten oluyor.
  • Dünyadaki pirinç üretimi ve tüketiminin yüzde 90’ından fazlası 6 Asya ülkesinde (Çin, Hindistan, Endonezya, Bangladeş, Vietnam ve Japonya) yaşanıyor.
  • 2050’den itibaren küresel pirinç tüketiminin 420 ile 525 milyon ton olması bekleniyor. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir