Gençler evlenmek istemiyor

Çin’de yapılan araştırmalara göre artık çok sayıda genç kız evlenmek istemiyor. Vakitlerini arkadaşlarıyla ve internette geçiren gençler, annelerinden farklı olarak evlenmenin mecburi olduğunu düşünmüyor


“Hayatımın büyük bir kısmını arkadaşlarımla ya evde internette geçiriyorum. Bu da bana yetiyor. Annem benim hakkımda çok endişeleniyor. Evlenmenin ve bebek sahibi olmanın çok önemli olduğuna inanıyor ve bunları herkesin hayatında yapmak zorunda olduğu gerekliliklerden görüyor. Ama ben öyle düşünmüyorum. Yani evlilik benim için mecburi değil…”

Bu sözler Çin’in Hubei eyaletinde doktor olan ve tek başına yaşayan 29 yaşındaki Lizzy Ran isimli genç kadına ait. South China Morning Post sitesine konuşan Ran, Çin genelinde artık evlenmek istemeyen yeni nesil gençlerden sadece biri.

1990’LARDAN SONRA DEĞİŞTİ

Çin’de evlilik kavramı için 1990’lardan sonra değişti diyebiliriz. Yani 1990 ve sonrasında dünyaya gelen yeni nesil kuşak evlenmek konusunda çok aceleci değiller. ‘Doğru kişiyi’ bulduklarından emin olmak istiyorlar. Aslında evliliğe de karşı değiller. Sadece kendi annelerinden farklı olarak evlenmek için doğru zamanı beklemenin gerektiğine inanıyorlar. ‘Evet’ demeden önce de kendi ayakları üzerinde durarak, gençliklerini istedikleri gibi yaşamaları gerektiğini savunuyorlar.

SOSYAL VE EKONOMİK YAPI

Uzmanlara göre Çin’de ortaya çıkan bu durumun arkasındaki en önemli faktör ülkedeki sosyal ve ekonomik yapının özellikle 90’lardan itibaren ciddi anlamda değişmesi. Çin’in Twitter’ı olan Weibo’da da sık sık “1990’dan sonra doğanlar evlenmek istemiyor” şeklinde hashtag açılıyor ve geniş katılımcı tartışmalar oluyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rakamlara göre ülke genelinde evlenenlerin oranı sürekli düşüyor. Örneğin 2013 yılında 13.47 milyon olan evlenmek için başvuranların sayısı,  geçen yıl 10.11 milyona düştü.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir