Dünya Sağlık Örgütü: İlk dalganın ortasındayız

Birçok ülkede Kovid yasakları hafifletilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nden ise “ikinci dalga” uyarısı geldi


Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) “İlk dalganın tam ortasındayız, Kovid-19 yasaklarının kaldırılmasıyla vakalar aniden yeniden artışa geçebilir” uyarısı geldi. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın  Kovid’e karşı aldığını açıkladığı sıtma ilacı Hidroksiklorokin ‘in Kovid-19’a karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair testleri güvenlik endişesiyle askıya aldıklarını açıkladı. DSÖ’nin bu uyarılara rağmen dünyanın dört bir yanında ise Kovid-19’un yayılmasını engellemek için uygulanan yasakların kaldırılmasında ikinci aşamaya geçildi. İşte son 24 saat içinde bazı ülkelerde yaşanan gelişmeler…

OHAL KALDIRILDI

-İspanya: Yurtdışından gelenlere 2 haftalık karantina uygulanmayacak

-Çekya: Avusturya-Almanya sınırları yeniden açılıyor

-Suudi Arabistan: Sokağa çıkma yasağı 21 Haziran’da bitiyor

-Yeni Zelanda: 1 Kovid-19 hastası kaldı

-Japonya: OHAL bitti.

-İzlanda: 200 kişi bir araya gelebilecek. Barlar açıldı.

-İtalya: Spor salonları açılıyor.

-Yunanistan: Adalara seyahatlere izni.

-Polonya: Okullar açılıyor.

-Çin: Ülke basınına göre son 24 saat içinde yeni ölüm yok. Tamamı yurtdışından gelenler olmak üzere 7 yeni vaka var. 29 asemptomatik vaka daha saptandı. Ülke genelinde 7’si kritik konumda olmak üzere toplam 81 aktif Kovid vakası kaldı.

ÜÇÜNCÜ FAZ AŞI TESTİ

Çinli Chen Wei liderliğindeki ekip, Kovid-19 aşısı Ad5’in 1. faz testini 108 gönüllü üzerinde 16 Mart’ta yaptı.2. faz test 508 gönüllü ile 25 Nisan’da yapıldı. 3. faz test daha fazla kişi üzerinde yapılacak ve daha uzun sürecek. Uzmanlar uygun bir aşı için daha önlerinde ayların olduğunu söylüyor.

VİRÜS LABORATUVARLARI ARTIRILIYOR

Kovid-19 ile Çin’deki virüs laboratuvarları tartışma konusu oldu. Çin ise Guangdong’da 5 yıl içinde 25-30 arasında daha laboratuvar açılacağını açıkladı. Buralarda kororonavirus başta olmak üzere hayvanlardan bulaşan diğer virüsler incelenecek.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir