Dünya Sağlık Örgütü: Çin’deki hastalık SARS türü bir virüs

Çin’in Wuhan kentinde çok sayıda kişide görülen ve teşhis konulamadığı için “gizemli hastalık” olarak anılan salgın hakkında Dünya Sağlık Örgütü açıklama yaptı. Hastalığın SARIS’ın bir türü olduğu kaydedildi


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede 50’den fazla kişide görülen hastalık hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi. Şimdiye kadar teşhisi konulamadığı için “gizemli hastalık” olarak anılan salgın şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) benzetiliyordu. Ancak Çinli uzmanlar hastalığın SARS olmadığını açıklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada ise hastalığın SARS’ın türü olduğu kaydedildi. Açıklamada söz konusu hastalığın SARS ve Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (MERS) ailesinden olduğu kaydedildi.

ASYA’YA YAYILMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Çin’de 10 Ocak – 18 Şubat arasındaki İlkbahar Festivali’nde 3 milyar seyahat yapılacak. Dolayısıyla gizemli hastalığın yayılmasından endişe ediliyor. Aynı endişe Asya geneline de yayıldı. Güneydoğu Asya’daki ülkeler, Singapur’da paniğine neden olan gizemli solunum yolu hastalığının ardından hastalığın Çin’in merkezi şehrinde yayılabileceği endişesiyle alarma geçti.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir