DSÖ: Asemptomatiklerden virüs bulaşması çok nadir

Dünya Sağlık Örgütü’nden Maria Van Kerkhove, Kovid-19 semptomlarını taşımayan kişilerin virüsü bir başkasına bulaştırmasının nadir olduğunu söyledi


Çin basınına göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19’dan dolayı ölen yok.  3 yeni vaka var; hepsi de yurtdışından gelenler oldu. Ülkede 55 aktif vakanın kaldığı açıklandı.

ASEMPTOMATİK BİLMECESİ

Birçok ülkede Kovid-19 vakalarının ciddi bir kısmının semptomları taşımayan kişilerden buluştuğuna dair açıklamalar geliyordu. Dünya Sağlık Örgütü’nden Maria van Kerkhove ise asemptomatiklerin virüsü bulaştırmalarının çok nadir olduğunu açıkladı.

AŞI SONBAHARDA HAZIR

Çin’de Kovid-19 ile mücadelenin başındaki isim olan Dr Zhong Nanshan, Kovid aşısının acil durumlarda kullanılmak üzere bu sonbaharda hazır olacağını söyledi. Çin’de 5 aşı klinik test aşamasında.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI ELEŞTİRİSİ

Dr. Zhong Nanshan, Kovid-19’a karşı sürü bağışıklığı stratejisinde ise bilançonun çok ağır olacağını belirterek; “Bir ülkenin nüfusunun %60-70’inin enfekte olması gerekiyor. Bunların da %7’si ölebilir. Dünya genelinde ölümler 40 milyonu geçer” dedi.

DSÖ’DEN UYARI

Dünya Sağlık Örgütü; “Son 10 günün 9’unda günlük bildirilen vaka sayıları 100 bini geçti. Vakaların %75’i, çoğu Amerika ve Güney Asya’dan olmak üzere 10 ülkeden geldi. Pandemide 6 ayı geçtik. Ama salgının bitmesine daha çok var…” uyarısı geldi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir