Diyabet komplikasyonlarına karşı kan testi

Çin ve ABD’li bilim insanlarının ortaklaşa yaptıkları çalışmalarda geliştirilen kan testinin milyonlarca diyabet hastasına umut olması bekleniyor


Çin’de bulunan Wuhan Üniversitesi ile ABD’de bulunan Northwestern Tıp Fakültesi uzmanları diyabete karşı ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Sonuçları Clinical Chemistry dergisinde yayımlanan araştırmanın sonunda diyabet komplikasyonlarını ortaya çıkaracak kan testi geliştirildi.

DNA’DAN TESPİT EDİLECEK

Araştırmaya öncülük eden Doktor Chuan He, sadece birkaç damla kan ile DNA verileri üzerinden ortaya çıkan sonuçların çoğu zaman ölümcül olabilen diyabet komplikasyonlarının önceden teşhisi öngöreceğini söyledi. Dünya genelinde 424 milyon diyabet hastasının yaklaşık üçte ikisinin komplikasyonlardan dolayı yaşamını yitirdiği biliniyor. Geliştirilen kan testi sayesinde komplikasyonlara erken müdahale edilebileceği kaydedildi.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir