Çocukları hücreye attılar hapse girdiler

Çocukların internet ve oyun bağımlılığını azaltmaya çalışan Çin 12 yıldır bu sorunu bir ruhsal bozukluk olarak tanımladı ve önlemler alıyor. Ancak bazı tedavi merkezleri işi abartarak çocukları 10 gün hücreye kilitledi. İşletmeciler şu anda kendileri hapiste


Güneydoğu Çin’de bir internet bağımlılığı tedavi tesisi işletmecileri, çocukları 10 gün tecrit edip hücreye kilitledikleri için suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldılar. Tesis, gençlerin online olarak geçirdikleri zamanın artmasından endişe edenler için kurulan 10 yıl boyunca Çin’de açılan yüzlerce detoks merkezinden biri. Wu, Ren, Zhang ve Qu adlı dört kişi Jiangxi eyaletindeki Yuzhang Akademisi’ nde 12 gençi 10 gün kadar hapsetti ve sonrasında yasadışı gözaltından suçlu bulundu. Kurbanlardan 11’i o tarihte 18 yaşından küçüktü.

850 MİLYON KULLANICI VAR

Çin dünyanın en büyük internet kullanıcı üslerinden biri. 15-35 yaş arasında yaklaşık 200 milyon internet kullanıcısı da dahil olmak üzere 850 milyondan fazla kişi web’e erişebiliyor. Çin’in internet bağımlılığını bir ruhsal bozukluk olarak tanımlamasının ardından tedavi kampları resmen 2008’de açılmaya başladı ve takip eden yıllarda popülaritesinde bir patlama oldu. Ancak olumsuz örnekler ve ciddi fiziksel istismar iddiaları son yıllarda hızla arttı ve endişelere yol açtı.

BİR KIZ DÖVÜLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

2014 yılında Henan Eyaleti’nin Zhengzhou kentinde 19 yaşındaki bir kız çocuğu, bir internet detoks merkezinde eğitmenler tarafından dövüldükten sonra hayatını kaybetti. Diğer raporlar, kampların elektrokonvülsif tedavilere (EKT) benzetilen tedaviler kullandığını iddia ediyor.
Çin hükümeti son yıllarda internet bağımlılığını bastırmak için bir dizi tedbir aldı. Beijing, kasımda, 18 yaşından küçüklerin gece geç saatlere kadar online video oynatmalarını engellemeleri için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Hafta içi 90 dakikaya kadar, hafta sonları ise üç saate kadar oynama hakkı verildi. Çin’de reşit olmayanların 22:00 ile 08:00 saatleri arasında online oyun oynaması yasak.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir