Çocuklar robot doktora emanet

Geliştirilen yüksek teknolojili robot sayesinde Çin’deki anaokulu öğrencilerine detaylı sağlık testleri yapılıyor. Walklake adlı robot, yapay zekâ ve yüz tanıma sistemiyle çalışıyor.


Çin’deki geliştirilen robot doktor Walklake adlı teknoloji sayesinde, anaokulu çağındaki öğrenciler her sabah detaylı sağlık testinden geçiyor. Robot çocukların gözlerini, boğazlarını, ellerini ve vücut ısılarını test ederek ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini tespit edebiliyor.

Çin hükümeti, anaokulu öğrencilerinin kolayca mikrop kamasına ve hastalanmasına karşın her sabah bu sağlık testinin yapılmasını öngördü. Her sabah yapılan bu test aynı anda 2 çocuğun sağlık durumunu test edebilirken, işlemler toplamda sadece 3 saniye sürüyor. Robot çocuklarda herhangi bir hastalık tespit ettiği zaman, alarm yardımıyla öğretmenleri ve hemşireleri uyarıyor.

5 BİN ÇOCUK FAYDALANIYOR

Çin’de başlayan bu uygulama şimdiden 5 binin üzerinde anaokulu çağındaki çocuklarda uygulanmaya başladı. Uygulamadan memnun kalan ebeveynler, robotun gerçek bir doktor gibi çalıştığını söyledi. Aynı zamanda çocukların aileleri, robotun her sabah öğrencileri test etmesiyle birlikte çocuklarda merak ilgisi uyandırdığını ifade etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Wuhanlı Doktor Li Wenliang’in çocuğu oldu

Çin’de Kovid-19 virüsünü ilk saptayan ve ardından 32 yaşında virüsten yaşamını yitiren Dr. Li Wenliang’ın oğlu oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir