Çinliler, Türkiye’ye şifalı bitki almaya geliyor

Çinliler, alternatif tıpta kullanılan birçok şifalı bitkiyi almak için Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Çinlilerin hedefinde kimyon, kekik, gül yağı ve rezene çayı gibi ürünler var


Çin’in Türkiye’ye karşı ilgisi birçok sektörde giderek büyüyor. Kuşak Yolu Projesi başta olmak üzere Pekin yönetimi ticarette çıtayı yükseltmek istiyor. Çin’in Ankara Büyükelçiliği ülkelerinin Türkiye ile şimdilerde 2.8 milyar dolar olan yatırım miktarının 2021 yılına kadar 6 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Çinli yetkililer ayrıca Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısını da iki yıl içinde 1 milyona çıkarmayı hedefliyor.

130 MİLYAR DOLAR

Pekin hükümetinin ve Çinli firmaların Türkiye ile dikkatlerini çeken bir diğer alan şifalı bitkiler oluyor. Alternatif tıbba her yıl 130 milyar dolar harcayan Çinlilerin önümüzdeki yıllarda şifalı bitkiler almak için Türkiye’ye daha sık gelmesi bekleniyor. Çinlilerin hedefinde kimyon, kekik, gül yağı ve rezene çayı gibi ürünler var.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir