Çinli uzmanlardan ‘sessiz taşıyıcılar’ uyarısı

Çin merkezli Global Times gazetesine konuşan Çinli uzmanlar, İtalya ve ABD gibi ülkeleri ‘sessiz taşıyıcılar’ konusunda uyardı


Çin’de bulunan Fudan Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları bölümünün direktörü Hu Bijie, Kovid-19 salgını hakkında Global Times gazetesine konuştu. Hu Bijie şunları kaydetti; “İtalya-ABD gibi ülkeler salgının erken aşamasında. Kovid-19’daki ‘sessiz taşıyıcıların’ farkında olmalılar. Semptom taşımayan ancak virüs pozitif olan kişiler, bu ülkelerde pandeminin yayılmasının nedeni olabilir.”

‘İZOLE EDİLMELİLER’

Çinli uzman sözlerine şöyle devam etti; “Çin’de Şubat ayında 3 pozitif vakadan biri sessiz taşıyıcı çıktı. Çin bu kişileri tespit edip, toplumdan izole etti. Çin şimdi salgını kontrol altına aldı, sırada yurtdışı kaynaklı sessiz taşıyıcıları saptamak var. Bu kişiler salgının yeniden yayılmasına neden olabilir… Temelde hastalarda semptomlar iki hafta içinde çıkıyor. Genelde 5 günde oluyor. Ama 3-4 haftayı geçen vakalar da var. İtalya-ABD gibi ülkeler sessiz taşıyıcılara test yapmıyor. Çin ise sessiz taşıyıcıları ‘kanıtlanmış vaka’ saymasa da bu kişilere 14 gün karantina uyguluyor…”

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir