Çinli uzmanlardan çok uyuyanlara kötü haber

Çin’de bulunan Huazhong Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda uykuculara kötü haber geldi. Sonuçlara göre gece dokuz saatten fazla uyumak ya da öğleden sonra yapılan uzun kestirmeler felç geçirme riskini artırıyor


Çin’de bulunan Huazhong Üniversitesi uzmanları tarafından uyku düzeni üzerinde yapılan bir araştırma uluslararası basında da geniş ilgi gördü. Uzmanlar uzun süren uğraşlarının ardından uyku düzeni ile felç geçirme riski arasındaki bağlantıyı orta koydu. Araştırmacılar 62 yaş üzerinde olan 31 bin 750 kişiyi 6 yıl boyunca inceledi. Bu süre içinde tam bin 557 inme vakası göründü. Araştırmacılar, gece dokuz veya daha fazla saat uyuyan insanların, sekiz saatten daha az uyuyan insanlara göre felç geçirme olasılığının yüzde 23 daha fazla olduğunu saptadı.

UZUN ÖĞLE ŞEKERLEMELERİ DE TEHLİKELİ

Çalışmada ayrıca, düzenli olarak 90 dakikadan daha uzun öğlen kestirmesi yapan 60 yaş üstü kişilerin, bir saatten az ya da hiç öğle uykusu uyumayan kişilere göre daha fazla felç geçirme olasılığı bulunduğuna dikkat çekildi.

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Çalışmanın yöneticisi Dr. Xiaomin Zhang, ‘’ Uzun kestirmelerin ve geceleri daha uzun saatler uyumanın, artan inme riskine nasıl bağlanabileceğini anlamak için daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor ve bunu öğrenmek için çalışmaya devam ediyoruz ‘’ diyerek net bulgular adına daha çok bilimsel sonuca ihtiyacı olduklarını belirtti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir