Çinli uzmanlar: Siyah çay yerine yeşil çay için

Alternatif Çin Tıbbı’nda yüzlerce yıldır kullanılan yeşil çayın faydalarına yenileri eklendi. 100 bin kişi üzerinde bir araştırma yapan Çinli uzmanlara göre düzenli olarak yeşil çay içmek ömrü uzatıyor


Yeşil çayın Alternatif Çin Tıbbı’nda önemli bir yeri var. Çinliler, yüzlerce yıldır yeşil çayı geleneksel tedavilerinde kullanıyorlar. Yapılan yeni bir araştırmada ise siyah çay yerine yeşil çay içmenin faydaları ortaya kontu. Başkent Pekin’de bulunan Çin Kardiyovasküler Merkezi uzmanları araştırmaları kapsamında 100 bin 902 kişiyi inceledi. Uzmanlar araştırma gruplarını haftada üç kez çay içenler ve hiç çay içmeyenler olacak şekilde ikiye ayırdı. 7 yıl süren araştırmadan çıkan sonuçlara göre haftada üç kez yeşil çay içmek kalp ve damar hastalıklarından korurken ömrü de uzatıyor.

NEDEN YEŞİL ÇAY

Araştırma öncülük eden Dr. Dongfeng Gu ise yeşil çayın önemine vurgu yaptı ve araştırmalarının Batı’da daha sık kullanılan siyah çay için geçerli olmayacağını kaydetti. Dr. Dongfeng Gu yeşil çayda özellikle flavonoid kaynağının zengin olduğunu ve bu biyoaktif bileşiklerin kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyuculuk sağladığını vurguladı.

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Daha önce de birçok farklı araştırmada yeşil çayın faydaları ortaya çıkarılmıştı. Kansere karşı koruyucu etkisi olan yeşil çayın, tansiyonu dengelediği, kolesterol ve Alzheimer’a karşı da koruyucu etkisi olduğu ve beyni güçlendirdiği belirlenmişti.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir