Çinli uzmanlar sıtmaya karşı hareket geçti

Çin’de uzmanlar sıtmaya karşı kullanılan artemisin bitkisini daha fazla ve daha verimli şekilde üretmek için kolları sıvadı


Dünya genelinde her yıl 212 milyon kişi sivrisineklerin taşıdığı bir parazit ile bulaşan sıtma hastalığına yakalanıyor. Genellikle Afrika’da görülen sıtma vakaları Asya’da da yayılmaya başladı. Çin ise sıtmaya karşı ilk kullanılan ilaç olan artemisin açısından kritik önemde. Peygamber süpürgesi veya sıtma otu olarak da bilinen artemisia annua bitkisinden elde edilen artemisin, Çin’de 2 bin yılı aşkın süredir kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü 2005 yılında yayımladığı raporunda sıtmaya karşı en etkili tedavi yönteminin artemisin olduğunu açıklamıştı.

Artemisia annua bitkisinin geleneksel yöntemlerle üretilmesinin çok maliyetli olduğunu ve farklı çiçek türlerine de zararlar verdiğini belirten Çinli uzmanlar bu bitkiyi daha iyi şartlarda üretebilmek için yeni nesil teknolojiler üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir