Çinli öğrenciler akıllı tekerlekli sandalye geliştirdi

Çin’de bulunan Xidian Üniversitesi öğrencileri düşünceleri okuyabilen ve göz temaslarından komut alan akıllı tekerlekli sandalye geliştirdi


Çin’in Shaanxi eyaletinde bulunan Xidian Üniversitesi’nde görevli akademisyenler ile öğrenciler engelli hastaların hayatlarını rahatlatacak bir gelişmeye imza attı. Uzun uğraşlar sonucunda geliştirilen akıllı tekerlekli sandalye başarıyla test edildi. Göz kontaklarının yanı sıra düşüncelerle yönlendirilebilen tekerlekli sandalye basının karşısına çıkarıldı. Kas ve sinir erimesi hastası olan Zhang Wei yeni tekerlekli aracı ile Çin sokaklarında gezdi.

DÜŞÜNCELERİ OKUYOR


Sandalyeyi geliştiren ekipte yer alan Sun Long, “Tekerlekli sandalye akıllı teknoloji ile donatıldı. Göz temaslarından komut alabiliyor. Aynı zamanda tekerlekli sandalye yapay zekaya da sahip. Dolayısıyla hastanın düşüncelerini de okuyup ona göre hareket edebiliyor” dedi. 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir