Çinli katlanan adam sonunda doğruldu

‘’ Katlanan adam’’ olarak tanınan Çinli Li Hua, uzun süredir kambur olan sırtını düzeltmek için bıçak altına yattı. Başarılı geçen ameliyat sonrasında nihayet normal hayatına dönüyor. Hua, 18 yaşından beri bu hastalık ile mücadele ediyor


Çin’in Hunan Eyaleti’nde yaşayan Li Hua’ya 18 yaşında ankilozan spondilit teşhisi kondu. Maddi açıdan çok zor durumda olan Hua, ameliyat için gerekli miktar bir yana hayatını zor geçindiriyordu. Bu hastalık konusunda uzmanlaşan ve daha evvel birçok kişiyi tedavi eden Profesör Tao Huiren tedaviyi üstlendi. Shenzhen Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen dört ameliyat sonrasında Hua, 28 yıldır hayatında olan kamburundan kurtuldu.

YEMEK BİLE YİYEMİYORDU

Operasyonlardan önce bir şeyler yemek veya içmek için bile çok zorlanan Hua’yı tedavi eden doktorlar önümüzdeki üç ay içinde yardım almadan yürüyebileceğini söyledi. Fiziksel tedavinin bu safhada çok önemli olduğunu belirten Tao Huiren, ‘’ Uzun yıllardır çalışmayan kasların tekrar hareket etmesi vücut içinde oldukça zor bir durum fakat Li Hua bunun üstesinden gelebilecek güce sahip ’’ şeklinde konuştu.

 

SON YILLARDA DURUMU KÖTÜLEŞTİ

Son 5 yılda hayatının zorlaşması bir yana omurgasındaki kavis nedeniyle fiziksel rahatsızlıkları baş gösteren Li Hua’nın boyu hastalığı nedeniyle 90 cm’ye kadar kısaldı. Tekrardan ayakta durduğu için tarif edilemez mutluluklar yaşadığını söyleyen Çinli adam, ‘’ Tao Huiren olmasaydı kesinlikle tedavi olamazdım. O benim kurtarıcım ve tekrar doğmamı sağlayan insan. Annemden sonra bu hayatta en fazla minnettar olduğum ikinci kişi. ’’ dedi.

ANKİLOZAN SPONDİLİTİN NEDİR?

Ankilozan Spondilitin (AS) hatalı bir genden kaynaklandığına inanılıyor. Hastalığın oluşumunda ise omurgadaki iltihap sırt, göğüs kafesi ve boynu sertleştirerek ağrılara neden oluyor. Sonrasında gerçekleşen enflamasyon, kemiğin yıpranmasına daha sonra ise vücudun olmaması gereken yerlerinde daha fazla kemik büyümesi için ekstra kalsiyum üretimine yol açar. Vücutta daha fazla kemik oluşumu omurgadan ayrı kemikleri bir araya getirir. Ciddi durumlarda bu olay omurga eğrisini daha ileri seviyeye taşıyor.

 

YAYGIN BİR HASTALIK

ABD’de yaklaşık 1.6 milyon kişi AS hastası. AS’ nin bir alt rahatsızlığı olarak adlandırılan eksenel spondiloartrit ise İngiltere’de 200 yetişkinden birini etkiliyor.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir