Çin’i bekleyen kalp problemi

Sağlık alanında birçok olumlu gelişmeye sahne olan Çin’de kalp hastalıklarına dair ise karamsar bir tablo var


Çin’de modern tedaviler ve geleneksel tıp ile birçok hastalıkla mücadelede önemli adımlar atılıyor. Sağlık sektöründeki olumlu gelişmeler ve sağlık sigortası alanında atılan adımlar Batılı devletlerin de dikkatini çeker hale geldi. Ancak kalp hastalıkları konusunda Çin genelinde karamsar tablo varlığını koruyor.

94 MİLYON KALP HASTASI

1990 ile 2016 yılları arasında kalp hastalığı bulunan kişi sayısı yüzde 15 oranında arttı. Buna göre 1990’larda 100 bin kişiden 5 bin 265’inde kalp hastalığı bulunuyordu. 2016 yılında bu rakam 100 bin kişide 6 bin 37 kişiye ulaştı. Yine 2016 rakamlarına göre Çin genelindeki kalp hastalarının sayısı 94 milyona ulaştı. Kalp hastalıklarından ölenlerin oranı da yüzde 29’lara ulaştı. Kalp hastalıklarıyla mücadelenin Çin ekonomisine de büyük zarar vermesi bekleniyor. ABD’de örneğin her yıl 630 bin kişi kalp hastalıklarına bağlı olan hastalıklardan dolayı yaşamını yitiriyor. ABD’lilerin kalp hastalığı tedavilerine harcadığı rakam ise yıllık 200 milyar doları geçiyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir