Çin’den Kovid-19 ilacı açıklaması

Dünya genelinde klinik test aşamasındaki Kovid-19 aşılarının yarısının bulunduğu Çin’de ilaç çalışmalarında da ilk yaşandı. Çin’de geliştirilen Kovid-19 monoklonal antikor ilacı, dünyada insanlarda 1. faz klinik teste giren ilk ilaç oldu. Test 1.5 ay sürecek


Çin basınındaki bilgilere göre ülkede son 24 saat içinde Kovid-19 nedeniyle yeni ölüm yok. Sadece 4 ithal yeni vaka var. 2 asemptomatik vaka daha saptandı. Ülke genelinde durumu kritik olan hiç Kovid hastası kalmadı. Tüm ülkede 65 aktif vaka kaldı.

İLAÇ MÜJDESİ

Dünya genelinde klinik test aşamasındaki Kovid-19 aşılarının yarısının bulunduğu Çin’de ilaç çalışmalarında da ilk yaşandı. Çin’de geliştirilen Kovid-19 monoklonal antikor ilacı, dünyada insanlarda 1. faz klinik teste giren ilk ilaç oldu. Test 1.5 ay sürecek

İNSANDAN İNSANA GEÇİŞ 19 OCAK GECE YARISI SAPTANDI

Çin hükümeti bu sabah Kovid-19 ile mücadeleyle ilgili Beyaz Kitap yayınladı Buna göre Dr. Zhong Nanshan liderliğindeki ekip Wuhan ‘a gittiklerinden 6 gün sonra 19 Ocak gece yarısı Kovid’in insandan insana geçtiğini açıkladı.

İYİLEŞME ORANI YÜZDE 94

Çin, ülkenin Kovid-19 ile mücadelesini anlatan Beyaz Kitap yayınladı. Pekin hükümetinin verdiği bilgilere göre ülkede iyileşme oranı %94 oldu. Hubei ‘de 100 yaşın üstünde 7 hasta iyileşti. Yaşı 80’in üzerinde olan 3,000 hasta iyileşti.

KOVİD’İ TAMAMEN BİTİRDİLER

Salgını en başından bu yana en iyi yöneten ülkelerden olan Yeni Zelanda’da hiç aktif Kovid-19 vakası kalmadı. Ülkede kısıtlamalar kaldırıldı, risk seviyesi ‘en düşük’e indirildi. Başbakan Jacinda Ardern, sınırların kapalı kalacağını açıkladı…

KÜBA’DAN “KOVİD KONTROL ALTINDA” AÇIKLAMASI

Nüfus: 11,5 milyon.
8 gündür ölen yok.
Virüsün kontrol altında olduğu açıklandı.
Şimdiye kadar 2,191 vaka ve 83 ölüm var.
Okullar ve sınırlar kapalı kalacak.
Maske takmak zorunlu.
Küba ‘da 250 aktif Kovid19 vakası kaldı.

BEBEK PATLAMASI OLUR MU

Kovid-19 karantinasının ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra olduğu gibi doğumların tavan yapması bekleniyordu. Ancak Le Parisien’e konuşan çiftler başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere birçok farklı nedenden dolayı bebek istemediklerini söyledi.

6 AYDA KOVİD HAKKINDA NELER ÖĞRENDİK

Yaşlı hastalığı: 75 yaş üzerindekilerin ölme riski 15 yaşındakilere göre 10,000 kat fazla.
İngiltere: Hayatını kaybedenlerin %57’si yaşlılar oldu.
Süper yayıcılar –  Kovid-19 19 bulaşan yüzde 80’e, virüsü insanların yüzde 10-15’i bulaştırdı.

KAN GRUBU VE KOVİD

Avrupa’da 120 araştırmacıya göre kan grubu Kovid-19 ‘a yakalanma ihtimalini etkiliyor. A pozitif hastaların, solunum yolu rahatsızlığı yaşama ihtimali %45’ten daha fazla çıktı. 0 grubunda ise risk %35’ten daha az. SARS’ta da kan grubu etkili olmuştu.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir