Çin’deki virüs salgını hakkında bilinenler ve en son gelişmeler

Çin’de Wuhan kentinde başlayan ve hızla yayılan virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü yarın toplanacak. Virüsün insandan insana geçtiği belirlendi


İlk olarak geçtiğimiz aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede 50 kişiye yayıldı. Hastalık belirtileri şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü’ne (MERS) benzetildi. Çin’de 2012 yılındaki SARS salgınından dolayı 800’den fazla kişi yaşamını yitirmişti. Bu nedenle panik kısa sürede yayıldı. Üstelik bu kez salgının ortaya çıktığı dönem Çin’de halihazırda kutlanan ve milyonlarca kişinin yollara döküldüğü İlkbahar Festivali / Yeni Yıl Tatili dönemine denk gelmişti. Dolayısıyla Wuhan’daki virüsün SARS olması halinde bu kez çok daha hızlı yayılıp ve çok daha fazla ölüme neden olacağından endişe edilmişti. Ancak Çinli yetkililer virüsün SARS ya da MERS olmadığını açıkladı. Bu nedenle virüs ilk başta gizemli hastalık olarak anıldı. Ardından ise koronavirüsün SARS ise aynı familyadan olduğu kaydedildi.

ÇİN’DE VİRÜSLE İLGİLİ SON GELİŞMELER

– 2019-nCoV olarak da bilinen virüsün 11 milyon nüfuslu Wuhan’daki bir pazarda satılan deniz canlılarından insanlara geçtiği düşünülüyordu.
-Ancak Çinli yetkililer dün gece yaptıkları açıklamada virüsün insandan insana geçtiğini açıkladı. –Çin Ulusal Sağlık Komisyonu gerekli bütün tedbirlerin alındığını da açıkladı.
-Hatta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in devletin tüm kurumlarını hastalığa karşı harekete geçirdiği duyuruldu.
-Virüs nedeniyle şimdiye kadar 4 kişi yaşamını yitirdi. Son kurban 89 yaşındaki bir erkek oldu. -Ölenlerin hepsi Wuhan kentinden.
-Çin genelinde en az 200 vakanın bulunduğu duyuruldu.
-Ancak uzmanlar en az 2 bin kişiye virüsün bulaşmış olabileceğini ileri sürüyor.
-Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri de Çin’deki çalışmalarını sürdürüyor.
-Dünya Sağlık Örgütü bugün ayrıca akciğer hastalığına neden olan Corona virüsü nedeniyle yarın kriz zirvesi düzenlenmesi çağrısında bulundu
-Virüs şimdiye kadar Çin’in dışında Japonya, Güney Kore ve Tayland’a giden Çinli turistlerde de görüldü.
-ABD’de birçok havaalanında Çinli turistlere taramalar yapılmaya başlandı.
-Virüs nedeniyle küresel piyasalarda da tedirginlik hakim.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir