Çin’deki virüs nedeniyle canlı hayvan satışı yasaklandı

Çin’de korona virüs salgını nedeniyle alarm durumu sürüyor. Ülkenin birçok bölgesinde canlı hayvan ve  kümes hayvanı satışları yasaklandı


İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde başlayan ardından önce Çin geneline sonra da dünyaya yayılmaya başlayan virüs salgını ile mücadele kapsamında önlemler artırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü dün acil olarak toplanmış, ancak bir karara varılamamıştı. Dünya Sağlık Örgütü bugün de toplanacak ve virüsle mücadeleyi Ebola’ya karşı atılan adımlar seviyesine çıkarıp çıkarmamayı görüşecek. Öte yandan Çin’de canlı hayvan satışları yasaklanıyor. Coronavirus salgını nedeniyle canlı hayvan ve kümes hayvanı satışlarının başta Wuhan kenti olmak üzere birçok bölgede yasaklandığı açıklandı. Virüsün kaynağının hayvanlar olduğu belirlenmişti. Bu kapsamda birçok hayvan pazarı kapatıldı. Çinli yetkililer virüse yılanın neden olduğunu söylerken, bazı haber kaynaklarında ise virüse yarasa çorbasının neden olduğu iddia edildi.

TURİSTİK MEKANLAR KAPATILDI

Virüsün ilk görüldüğü Wuhan ‘da tüm turistik mekanlar da kapatıldı. Kentteki toplu taşımalar da durdurulmuştu. Öte yandan Macou’da da yeni yıl kutlamaları iptal edildi. Çin Ay Takvimi’ne göre 25 Ocak’ta yeni yıla girecek.

ÖLÜ SAYISI 17

Çin’deki virüs salgını ile gelişmeler ardı ardına yaşanıyor. Virüs nedeniyle ölü sayısı 17 oldu. Görülen vaka sayısı 574 olurken, bu hastaların 95’inin durumu kritik. Ölenlerden en küçük kurban 48, en büyük kurban 89 yaşında olarak açıklandı. Ölenlerin büyük kısmı önceden de solunum rahatsızlığı yaşamış kişiler olduğu belirtildi. Virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan’da bugünden itibaren toplu taşımalar durduruldu. 2002’de 800 ölüme neden olan SARS salgınında böyle bir karar alınmamıştı. Dünya Sağlık Örgütü ise, Ebola seviyesinde küresel bir planı devreye sokmadı. Bugün yeni açıklamalar yapılacak.

İLK KURTULAN HASTA

Gizemli hastalıktan ilk tedavi edilen kişinin ise 32 yaşındaki Huang isimli tren istasyonu çalışanı olduğu açıklandı. İsmi sadece Huang olarak açıklanan kişi Wuhan’da 24 Aralık’ta tedavi edilerek taburcu edildi.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir