Çin’deki virüs nasıl yayılıyor: Hapşırma ve tokalaşmaya dikkat

Çin’in Wuhan kentinde gizemli virüs salgınının yayılmasıyla birlikte, çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Maske takmanın zorunlu hale geldiği kentte, hapşırma ve el sıkışmayla virüs yayılabiliyor


Çin’in Wuhan kentinde deniz ürünlerinin toptan satışının yapıldığı pazardan çıktığı öne sürülen gizemli virüs için önlemler alınmaya devam ediyor. Bir hayvan aracılığıyla insana geçen ve hızlı bir şekilde yayılan virüs için kentte maske takmak zorunlu hale getirildi. İnsanların kalabalık ortamlardan uzak durması gerektiğinin çağrısını yapan yönetim, virüsün hapşırma, el sıkışma ve öksürük yoluyla yayılabildiğini duyurdu. Virüsün burun ve ağız yoluyla vücuda girdiği belirtilirken, kısa sürede bütün hücrelere yayıldığı ifade edildi.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELER?

Gizemli virüsün solunum sistemindeki hücrelere saldırmasının ardından vücutta çeşitli belirtiler oluşabiliyor. Bunlardan bazıları; burun akması, öksürüğün çoğalması, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olarak öne çıkıyor.

ÖLÜ SAYISI 17’YE ULAŞTI

Virüs yayılmaya devam ederken ölü sayısı da her geçen saat artıyor. Son olarak virüsten kayaklı ölü sayısı 17’ye çıkarken, bölgede toplamda 631 kişide hastalık tespit edildi. Bunların 95’inin ise durumunun ağır olduğu belirtildi.

VİRÜS NASIL YAYILDI

•31 Aralık: Wuhan’da ilk alarm verildi.
•1 Ocak: Virüsün yayıldığı deniz ürünleri / hayvan pazarı kapatıldı.
•9 Ocak: Dünya Sağlık Örgütü “Yeni bir koronavirüs” açıklamasını yaptı.
•11 Ocak: Wuhan’da ilk ölüm yaşandı.
•13 Ocak: Yurtdışına ilk yayılma. Tayland’da görüldü.
•20 Ocak: “İnsandan insana geçiyor” açıklaması yapıldı.
•21 Ocak: ABD’de de ilk kez görüldü.
•22 Ocak: Ölü sayısı 17’ye yükseldi.
•23 Ocak: Toplamda 3 şehirde 18 milyon kişi karantinaya alındı. 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir