Çin’deki virüs hakkındaki son gelişmeler: Salgının kaynağı muhtemelen yılan

Çin’deki virüs salgı hakkındaki son gelişmeleri derledik. Virüs salgınında ölenlerin sayısı 17’ye yükseldi. 2019-nCoV isimli virüsün tespit edildiği vaka sayısı da 444 oldu. Virüsün ilk olarak yılandan yayıldığı düşünülüyor. Koronavirüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentinde ise maske takma zorunluluğu getirildi


Çin’deki virüs salgını ile yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Ülkede SARS benzeri virüs salgınından dolayı ölenlerin sayısı 17’ye yükselirken, Çin’de 2019-nCoV isimli virüsün tespit edildiği vaka sayısı da 444 oldu. Çinli yetkililer, virüsün ilk kaynağının muhtemelen yılan olabileceğini açıkladı. Daha önce virüsün Wuhan’da yasa dışı hayvanların satıldığı bir pazardan yayıldığı tespit edilmişti. Virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde ise herkese sokağa çıkarken maske takma gerekliliği getirildi. Kentte otel, restoran gibi kamuya açık yerlerde çalışanlara da maske takma zorunluluğu uygulanmaya başlandı. Maske kuralına uymayanların cezalandırılacağı kaydedildi. 

SEYAHAT UYARISI DA GETİRİLDİ

Çin’de 25 Ocak’ta yeni yıl kutlanacak. Bu nedenle ülkede yılın en büyük tatili yaşanıyor. Bu kapsamda günde 1.87 milyon kişi yolculuk yapıyor. Wuhan’da yaşayanlara ise seyahat etmemeleri uyarıları yapıldı. Yaklaşık 10 milyon nüfusu olan şehirde gerek kalmadıkça kalabalık arasına girilmemesi kaydedildi.

EBOLA TEPKİSİ Mİ VERİLECEK

Dünya Sağlık Örgütü ise Çin’deki virüsle ilgili görüşmelerini sürdürüyor. Dünya Sağlık Örgütü, Ebola salgınında uygulandığı gibi uluslararası kamu sağlığı acil durumunu hayata geçirip geçirmemeyi tartışıyor. Çinli yetkililer de ülkenin şimdilerde salgının engellenmesi ve kontrol altına alınması konusunda en kritik aşamada olunduğu konusunda itirafta bulundu. Virüse karşı henüz herhangi bir aşı da geliştirilemedi. 2000’lerde etkili olan SARS virüsü nedeniyle 800’den fazla kişi ölmüştü.

TURİSTİK GEZİLER DURDURULDU

Hubei eyaletinin başkenti olan Wuhan’da virüs nedeniyle 22 Ocak ile 22 Şubat arasındaki turistik turlar da iptal edildi. Çin’deki tüm okullara da olası acil durumlara karşı planlarını hazırlamaları talimatı verildi.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir