Çin’deki gizemli hastalık insandan insana geçmiyor

Çin’in Wuhan kentinde geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıkan gizemli hastalık dünya basınının manşetlerinden inmiyor. Çinli yetkililer ise SARS benzeri hastalığın insandan insana geçmediğini aktardı


Ay Takvimi’ne göre Çinliler bu yıl 25 Ocak’ta yeni yıla girecek. Bu nedenle Çin’de şimdilerde Yeni Yıl tatili yaşanıyor. 10 Ocak ile 18 Şubat arasında süren tatilde 3 milyar yolculuk bekleniyor. Ancak bu yıl Çin’in en büyük tatiline “gizemli hastalık” damgasını vurdu. Hatta gizemli hastalık korkusu Çin sınırlarını aşarak dünyaya yayıldı. Dünya basını günlerdir Çin’deki gizemli virüsü manşetlerinden indirmiyor.

ABD YOLCULARI TARAMAYA BAŞLADI

Gizemli hastalık ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıktı. Salgın ilk başlarda şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) benzetildi. Ancak Çinli yetkililer koronavirüsün SARS olmadığını açıkladı. Çin’de şimdiye kadar 2 kişi öldü. İki ölüm de Wuhan’da yaşandı. Salgının dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Bu endişenin arkasında Çin’de Yeni Yıl nedeniyle milyonlarca kişinin yolculuk yapması ve hatta yurt dışına çıkması yatıyor. SARS virüsü ailesinden olduğu belirlenen salgın, Hong Kong, Tayland, Güney Kore ve Japonya’da görüldü. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre Çin’de aslında en az bin 700 vaka var. ABD’de yolculara testler başladı. Çin’den yayıldığından endişe edilen gizemli virüs nedeniyle ABD’de bulunan JFK, San Francisco ve LAX havalimanlarına gelen tüm yolcular taranacak.

BULAŞICI MI? 

Çinli yetkililer, virüsün insandan insana bulaşmadığını söylüyor. Virüsün Wuhan’daki bir pazardan deniz canlılarından geçtiği düşünülüyor. Çin’de 2002 yılındaki koronavirüs salgını 8 bin 98 kişiye bulaşmış, bu salgında 774 kişi hayatını kaybetmişti.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir