Çin’de “yumurtalıkları dondurma” savaşı

Çin’de bebek sahibi olamayacakları konusunda endişelenen kadınların sayısı giderek artıyor. Xu Zaozao isimli bir kadın ise yumurtalıklarını dondurmaya hastaneye dava açtı


Çin basınına göre 31 yaşındaki Xu Zaozao isimli bekar bir kadın, yumurtalıklarını dondurmayan hastaneye dava açtı. Yaşının ilerlediğini ve bebek sahibi olamaması ihtimaline karşı yumurtalıklarını şimdilerde sağlıklıyken dondurmak isteyen kadın, bu talebinin reddedilmesi ile kişisel haklarının ihlal edildiğini ve cinsiyet ayrımcılığına uğradığını dile getirerek mahkemeye başvurdu.

‘ENDİŞELERİM VAR’

Çin merkezli CGTN kanalına konuşan Xu Zaozao isimli kadın, “Yıllardır çalışıyorum, şimdilerde yaşım ilerledikçe endişelerim arttı. Toplumda da çocuk sahibi olamadığım için baskı altındayım. Dolayısıyla böyle bir hakkım olmalı” dedi. CGTN’deki habere göre Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), evli çiftlere Yardımcı Üreme Teknikleri (ART) konusunda destek sağlıyor. Ancak bu tedavi yöntemleri ve  kısırlık tedavileri evlenmemiş kadınlara uygulanmıyor. Söz konusu yasağın toplum ahlakı açısından yani bekar bir kadının bebek sahibi olmasının uygun karşılanmayacağı gerekçesiyle uygulandığı kaydedildi.

KADINLARIN ETKİSİ ARTIYOR

Çin’de ekonominin büyümesi ile birlikte kadınların toplum içindeki etkisi de artıyor. 2009 yılından bu yana lisansüstü mezuniyette kadınlar yüzde 53.8 oranı ile erkekleri geride bırakıyor.

TAŞIYICI ANNELİK ADRESİ: RUSYA

Geçtiğimiz günlerde Rus basınında çıkan haberlerde taşıyıcı annelik ve ticaretinin yasal olduğu Rusya’da bu yöntemi kullanmak için en çok Çinliler’in gittiği yazılmıştı. Taşıyıcı anneler Rus yasalarına göre çocuk üzerinde hak iddia edemiyor. Bu nedenle yabancılar genelde Rusya’yı tercih ediyor. En çok Çinliler ve İspanyollar Rusya’ya gidiyor. Komsomolskaya Pravda gazetesine göre, taşıyıcı annelik için her yıl sadece Moskova’ya beş binin üzerinde Çinli çift gidiyor. Başkaları için çocuk doğurmayı iş edinmiş çok sayıda Rus kadın var. Talep edilen ücret ise 1 milyon ruble civarında (94 bin 500 TL) oluyor.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir