Çin’de virüs nedeniyle alarm durumu hakim

Çin’de 4 kişinin ölümüne neden olan ve en az 200 kişiye bulaşan 2019-nCoV virüsü nedeniyle alarm durumuna geçildi. Havaalanlarında özel önlemler alınıyor


Çin’de 2019-nCoV virüsüne karşı alarm durumuna geçildi. Ülkede 18 Şubat’a kadar sürecek Yeni Yıl tatili nedeniyle 3 milyar yolculuk bekleniyor. Bu nedenle ulaştırma şirketleri ekstra önlemler almaya başladı. Birçok havayolu şirketi uçuşlarında yolcularına virüs taraması yapmaya başladı. People’s Daily China sitesindeki habere göre Hainan Airlines ve Tianjin Airlines gibi havayolu şirketleri virüsten etkilen yolcularına bilet iadesi ya da geri ödeme yapmaya başladı.

KATEGORİ A SEVİYESİNDE MÜCADELE

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada virüse karşı mücadele A Kategorisi’nde önlemlerin alınmaya başlandığını aktardı. Virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentinde 15 sağlık görevlisinin de 2019-nCoV virüsüne yakalandığı açıklandı. Virüs nedeniyle şimdiye kadar 4 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Xinhua haber ajansındaki detaylara göre Çin genelinde SARS ile aynı aileden olan salgın hastalık 224 kişide görüldü. Bunların 14’ünün Guangdong eyaletinde, 5’inin Pekin’de ve 198’inin de Wuhan’da görüldüğü belirtildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir