Çin’de virüs bilançosu artıyor: Ölü sayısı 106 oldu

Çin’deki corona virüs salgınında bilanço artıyor. Bugün açıklanan verilere göre ülkede yaşamını yitirenlerin sayısı 106’ya yükseldi. Vaka sayısının da 4 bin 193 olduğu kaydedildi. Ülkede maske zorunluluğu getirilirken, virüsün nasıl bulaştığı da açıklandı


Çin’in Wuhan kentinde başlayıp ülke geneline ve ardından da 10’dan fazla ülkeye yayılan corona virüs salgınında bilanço ağırlaşıyor. People’s Daily China sitesindeki son verilere göre ülke genelinde yaşamını yitirenlerin sayısı 82’den bugün 106’ya yükseldi. Ülkede dün itibariyle virüs vakalarının sayısının da 2 bini geçtiği açıklanmıştı. Bugün itibariyle ise vaka sayılarının 4 bin 193 olduğu kaydedildi.

ÇİN DIŞINDAKİ VAKALAR ŞÖYLE

Tayland: 8
Japonya: 4
Güney Kore: 4
ABD: 5
Vietnam: 2
Singapur: 5
Malezya: 4
Nepal: 1
Fransa: 3
Avustralya: 5
Kanada: 1
Almanya:1
Kamboçya: 1
Sri Lanka: 1

100 BİN KİŞİ İDDİASI

Türkiye de Hubei eyaleti yani Wuhan’ın da bulunduğu bölgeye seyahat uyarısı yayınlayan ülkelere dahil oldu. ABD bugün vatandaşlarına gerekli olmadıkça Çin’e gidilmemesi çağrısı yaptı. Öte yandan Fildişi Sahili, Afrika’da ilk virüs şüphesinin görüldüğü ülke oldu. Ancak görülen vaka negatif çıktı. İngiliz Guardian gazetesine konuşan uzmanlar ise virüsün 100 bin kişiye bulaşmış olabileceğini ileri sürdü. Avustralyalı 100 çocuğun da Wuhan’da sıkıştığı açıklandı. Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde özel sektör ile devlet kurumlarındaki personele virüsün yayılmasını engellemek için ‘evden çalışın’ bildirisi gönderildi. Çinli yetkililer ayrıca tüm vatandaşlarına yurtdışı seyahatlerini erteleme çağrısı yaptı.

MASKE ZORUNLULUĞU

Virüsü kontrol altına alma çabaları da aralıksız sürüyor. Virüsün yayılmaya başladığı Wuhan’dan son 4 günde kimsenin çıkmadığı açıklandı. Ancak 4 bin Wuhanlı ise hala kent dışında. Karantina öncesinde de 5 milyon kişi Wuhan’dan çıkmıştı. Şimdiye kadar Çin dışında ölen bulunmuyor. Çin genelinde birçok şehirde maske takmak zoruna hale getirildi. Çin bu yıl virüsle mücadeleye 8.7 milyar dolar ayırdı. Şanghay’da virüse karşı ağız spreyi geliştirildi ancak henüz seri üretime geçilmedi. İngiliz Reuters ajansının haberine göre Zhengding bölgesinde Wuhanlı olanları söyleyenlere 145 dolar ödülün verileceği açıklandı.

GÜNDE 10 BİN HASTA

Wuhan’da 59 hastaneye günde başvuran hasta sayısının 10 bini geçtiği açıklandı. Çinli yetkililer ayrıca virüsün temas ve hapşırma ile öksürük ile yayılan damlacıklarla geçtiğini kaydetti. Temas ile ilgili detay ise verilmedi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ayrıca virüsten dolayı bebekler ve çocuklar dahil tüm yaşların risk altında olduğunu ancak ileriki yaştakilerde riskin daha yüksek olduğunu duyurdu. Virüsü kontrol altına almak için Wuhan’a iki özel hastane inşa ediliyor, ayrıca 24 Ocak’tan bu yana kente 4 bin 130 ek sağlık uzmanı gitti.   

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir