Çin’de şimdi de asemptomatik korkusu

Kovid-19’un ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’de yeni bulaşmaların önüne geçilmeye başlansa da yeni korku semptomları ortaya çıkmayan hastalar oluyor


Çin basınındaki haberlere göre ülkede son 24 saat içinde 36 yeni Kovid-19 vakası saptandı. Bunlardan 35’i yurtdışından dönenler olurken, sadece bir tanesinin ülkenin içinde bulaşma olduğu kaydedildi. Ancak Çin’de şimdi de ikinci dalga korkusu başladı. Çinli uzmanlara göre semptomları ortaya çıkmayan hastalar nedeniyle salgın yeniden yayılabilir. Bu nedenle ülke genelinde semptomları ortaya çıkmayan yani asemptomatik olan bin 367 kişi tıbbı gözetim altında tutuluyor.

DSÖ’DEN ‘ZAFER’ UYARISI

Dünyada Kovid-19 vakaları 800 bini geçti. Çin basınındaki haberlere göre Çin genelinde ve Wuhan’da yeni bulaşmalar durduruldu Wuhan’da hastaneler normal hastaları da tedaviye başladı. Wuhan’ın da içinde bulunduğu Hubei eyaletinde 63 bin hasta taburcu edildi. Hubei’ye gönderilen 42 bin 600 sağlık çalışanın hiçbirine virüs bulaşmadı. Çin basınındaki haberlerde ülke içindeki bulaşmanın kontrol altına alındığı dile getiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Batı Pasifik Bölge Başkanı Takeshi Kasai ise, Asya ve Pasifik’in henüz #Covid19 salgınını durdurmaktan çok uzakta olduğunu söyledi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir