Çin’de sağlık teknolojisi: Umut ve endişe

Yapay kalpten, dünyanın en büyük gen laboratuvarına… Ya da dünyanın ilk kalıtsal hastalıklardan arındırılmış bebeği… Çinli bilim insanları sağlık alanında birbirinden yeni gelişmelere imza atıyor. Ancak bu gelişmeler umutları artırdığı kadar endişeleri de beraberinde getiriyor


Alternatif tıbba düşkünlükleriyle bilinen Çinliler, geleneksel tedavilerin yanı sıra son yıllarda sağlık teknolojisinde de hızla ilerliyor. Ancak Çinli bilim insanlarının attığı bazı adımlar endişeleri de beraberinde getiriyor. 

ROKET TEKNOLOJİSİ İLE KALP 

Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) bünyesinde faaliyet gösteren Çin Roket Fırlatma Teknolojisi Akademisi ve Tiencin Teda Uluslararası Kardiyovasküler Hastanesi’nin geçen yıl ortaklaşa geliştirdiği kalp dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı. Roket teknolojisiyle geliştirilen yapay kalpte damarların daha az zarar göreceği ve kan daha uzun süre pompalanabileceği açıklanmıştı.

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ İLK BEBEK

Kısırlığa karşı yarasa kanı içip ya da gergedan boynuzundan yapılan ilaçlar aldıkları bilinen Çinliler diğer taraftan dünyanın ilk genetik olarak tasarlanmış bebeğini de dünyaya getirdi. Çinli doktor He Jiankui’nin geçen yıl yaptığı açıklama dünyada şok etkisi yaptı. Lulu ve Nana isimli ikizler, DNA’larında yapılan değişiklik ile ailelerinin sahip olduğu kalıtsal hastalıklardan arındırılmış şekilde doğdu. Ancak söz konusu genom değişikliği yöntemi, “DNA’da yapılacak değişikliklerin gelecek nesillere aktarılabileceği ve diğer genlere zarar verilebileceği endişesiyle” birçok ülkede yasak. Doktor He Jiankui hakkındaki soruşturma sürüyor. Mart 2019’da Nature dergisinde yayımlanan bir makalede ise dünyanın dört bir yanından bilim insanı Jiankui’nin uyguladığı yöntemin dünya genelinde yasaklanması için çağrı yaptı. 

SİNCAN’DAKİ HER YETİŞKİNE ‘SAĞLIK TESTİ!’ 

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki her yetişkine uyguladığı ‘sağlık kontrolü testi’ dünyanın ciddi bir kesimi tarafından ise farklı yorumlanıyor. Çinli yetkililer sağlık testi adı altında, Uygurluların “Biometrik datalarını, DNA’larını, kan gruplarını, parmak izlerini, ses kayıtlarını ve yüz taramalarını” topluyor. Ancak birçok ülkeye göre Çinli yetkililer sağlık adı altında elde ettikleri bu verileri Uygurlara karşı kullanıyor. 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir