Çin’de korkulan oluyor: Virüs insandan insana yayılıyor

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında baş gösteren virüs yayılmaya başladı. Virüs bir yandan Çin’de büyük şehirlerde ortaya çıkarken diğer taraftan Tayland ve Japonya’nın ardından Güney Kore’de de ortaya çıktı. SARS benzeri virüsün ilk kez insandan insana bulaştığı açıklandı. Daha önce virüsün Wuhan kentindeki deniz canlılarından insanlara bulaştığı düşünülüyordu


Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve SARS’a benzetilen gizemli virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi. Çin’de şimdilerde yeni yıl tatili ya da diğer adıyla İlkbahar Festivali yaşanıyor. Ülkede Cumartesi gününden bu yana 100 milyon tren yolculuğu yapıldı. Tatilin bitişi olan 18 Şubat’a kadar ise 3 milyar yolculuk bekleniyor. İşte Çinlilerin tatil kapsamında yurtiçi ve yurtdışında yolculuk etmesiyle nedeniyle hastalık da hızla yayılıyor. Öte yandan Çin’de baş gösteren ve hızla Asya’da yayılan SARS benzeri virüsün ilk kez insandan insana bulaştığı açıklandı. Daha önce virüsün Wuhan kentindeki deniz canlılarından insanlara bulaştığı düşünülüyordu.

200’ÜN ÜZERİNDE VAKA GÖRÜLDÜ

Uluslararası haber kaynaklarına göre Tayland ve Japonya’nın ardından virüs bugün de Güney Kore’de de bir Çinli’de görüldü. Gizemli hastalık aynı zamanda Çin’de de Pekin, Şanghay, Shenzhen gibi büyük kentlerde de görülmeye başladı. Çin basınında yer alan haberlere göre şu ana kadar 200’ün üzerinde kişinin yakalandığı açıklandı. Çinli yetkililer, sadece iki gün içerisinde virüse yakalanan 139 kişi tespit ettiklerini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada ise Çin’de tespit edilen yeni vakalardaki artışın arkasında yapılan testlerin artmasının olduğu kaydedildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir