Çin’de korkulan oluyor mu: Gizemli hastalık bu kez Japonya’da görüldü

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından birçok bölgeye yayılan SARS benzeri gizemli hastalık şimdi de Japonya’da ortaya çıktı


Çin’in Vuhan kentinde birçok kişide görülen ve  şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) benzetilen, ancak teşhis konulamadığı için ‘gizemli hastalık’ olarak anılan salgın Asya’ya yayılıyor. Çin’de halihazırda geleneksel İlkbahar Festivali ya da Çin’in Yeni Yıl tatili yaşanıyor. Bu tatil boyunca 3 milyar yolculuk yapılacak ve Çinliler aynı zamanda ülke dışına da çıkıyor. İşte bu nedenle salgının Asya’da yayılmasından endişe ediliyordu.

JAPONYA’DA ORTAYA ÇIKTI

Daha önce Çin’in dışında Hong Kong Özel İdare Bölgesi ile Tayvand ve Güney Kore’de ortaya çıkan salgın bu kez de Japonya’da görüldü. Japonya’ya giden bir Çinli’nin SARS benzeri hastalık nedeniyle karantina alındığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü ile Çinli yetkililerin ise salgının önüne geçmek için çabaları sürüyor. Uzmanlar söz konusu salgının SARS ile yüzde 80 oranında aynı genetiğe sahip olduğunu duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde ayrıca Vuhan’da salgından dolayı ilk ölüm yaşanmıştı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir